Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu


 

Unikátní sbírka lidových písní z Podhorácka je už kompletní

Sbírky písní z Podhorácka III
Muzeum Vysočiny Třebíč vydává třetí díl unikátní sbírky lidových písní z Podhorácka. Spolupracovalo na něm s brněnským pracovištěm Etnologického ústavu Akademie věd České republiky za finanční podpory Ministerstva kultury. Kniha nabídne stovky lidových písní ze severní části národopisného regionu. „Ve všech třech zpěvnících najdeme více než 900 písní. Jedná se o sbírku folkloru, která nemá svým rozsahem v žádném jiném regionu obdoby,“ řekla Marie Kružíková, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
 

 
 

Zpěvník připravily editorky Marta Toncrová a Silva Smutná se svým týmem. „Do této doby nikdo soubor folklorních písní z Podhorácka nevydal, to bylo hlavním impulsem pro naši práci. Cyklus zpěvníků uzavíráme třetím dílem, teď je zmapovaná celá oblast,“ vysvětluje etnografka Muzea Vysočiny Třebíč Eva Tomášová, která se na projektu také podílela.

Ve zpěvníku najdeme i písně sebrané i zachycené přímo při práci v terénu. Zejména ty, jež se zpívají při příležitosti masopustu, doprovázející hrkání nebo různé lidové říkanky. Ve všech třech dílech jsou písně soustředěny do několika tematických celků. Největší počet písní je milostných, ale ve sbírkách najdeme i rekrutské, vojenské, žertovné, pijácké a ukolébavky. Některé z nich postupně do svého repertoáru přijímají folklorní soubory.

Zpěvník vyšel v nákladu 700 kusů a je k dostání za 250 korun. Zájemci si mohou publikaci zakoupit  v Muzeu Vysočiny Třebíč, v Podhoráckém muzeu v Předklášteří u Tišnova a v turistických informačních centrech v Náměšti nad Oslavou, Velké Bíteši, Tišnově a v Bystřici nad Pernštejnem. Autoři navíc plánují na letošní rok vydání hodinového hudebního záznamu na CD, na kterém zájemci uslyší desítky vybraných písní. 


  • Kateřina Kadlecová, tiskové oddělení
    Krajský úřad Kraje Vysočina


 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 9.2.2016 / 9.2.2016

Počet návštěv: 3399
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu, 20/22, Rue du Commerce, 1000 Brusel Ixelles, Belgie, e-mail: info@vysocina.eu
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek