Cesta: Titulní stránka > Martin Kukla - náměstek hejtmana Kraje Vysočina


 

Třebíčská průmyslovka testuje chytré zásuvky

Ilustrační foto
Zástupci agentury III (Institute for Information Industry) z Tchaj-wanu představili na Vysočině svůj nový projekt – inteligentní systém pro šetření elektrické energie In-Snergy – tzv. chytré zásuvky. První, kdo bude měřit energetickou náročnost, regulovat spotřebu energií a hledat další využití pro novou technologii, jsou studenti Střední průmyslové školy Třebíč. Během své návštěvy tchaj-wanská delegace mimo jiné ověřila, jak fungují již dříve do života uvedené projekty.
 

 
 

Chytré zásuvky měří energetickou spotřebu jednotlivých přístrojů. Kromě toho je možné prostřednictvím internetu tyto zásuvky vzdáleně ovládat, například použitím chytrého telefonu kdykoliv během dne připojený spotřebič zapnout či vyřadit z provozu tak, aby celková spotřeba a tedy i náklady byly co nejnižší. „Studenti třebíčské průmyslovky naistalují zásuvky ve třídě, kabinetu i v domácnosti, aby mohli porovnat výsledky měření v místnostech určených pro různé účely. Není vyloučeno, že v případě dobrých výsledků bude projekt rozšířen na další střední školy v regionu,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast financí Vladimír Novotný, který se demonstrace a zapojení chytrých zásuvek účastnil.

 

„Musíme zjistit, zda má v našich podmínkách tento projekt své opodstatnění. Přece jenom se na to musí vynaložit nějaké náklady a my nemáme vše na elektřinu. Otázkou tedy je, jestli se to vyplatí,“ říká ředitel školy Zdeněk Borůvka a dodává: Hlavně si slibujeme, že se naši studenti stanou součástí mezinárodního projektu a pochopí, jak důležitá je výuka jazyků.“ Čtrnáct žáků nadchlo vedoucí tchajwanské delegace Cynthii Chow: „Když jsme jim ukázali, jak zásuvky pracují, a dali jim prostor pro otázky, ihned se začali ptát. Kladli nám velmi věcné dotazy související s jejich obory. Vidím v nich velký potenciál,“ dodala.

 

Po slavnostním předání zařízení pro úsporu energie následuje jeho důkladné vyzkoušení v praxi. „Po měsíci testování nám studenti sdělí výhody a nevýhody, možnosti rozvoje a nápady na využití v našem kraji. Například budeme porovnávat spotřebu energie v různých počítačových učebnách a rozhodneme se, pro jaké školy či další krajské organizace by bylo výhodné tuto novou technologii zavést. Pak podle toho budeme pokračovat v jednání a spolupráci s tchajwanskou stranou,“ říká hlavní koordinátor projektu Václav Jáchim z odboru informatiky. Projekt elektrického managementu finančně podpořil Kraj Vysočina.

 

Během čtyřdenního programu doprovázela tchajwanskou skupinu ředitelka sekce ekonomiky a podpory krajského úřadu Eva Janoušková. Představila jim portál, kam krajské příspěvkové organizace vkládají informace o své spotřebě energie. Zaměstnanci III měli také možnost vidět jiné své projekty zavedené na Vysočině do praxe. Kromě nástroje e-Health pro objednávání pacientů do nemocničních ambulancí jím je také turistický systém Pruvodce4U. Vyzkoušeli jsme jej v nově zrekonstruovaném muzeu v Třebíči i v jihlavské zoo. Právě tam je od samého počátku o uživatelsky velmi přátelského elektronického průvodce velký zájem a už nyní je jasné, že bude, až si na něj návštěvníci zvyknou, nejúspěšnějším svého druhu.   

 

  • Zdroj: Materiály Kateřiny Kadlecové
 

Třebíčská průmyslovka testuje chytré zásuvky

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 25.11.2013 / 25.11.2013

Počet návštěv: 14631
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies