Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21


 

Třebíč a Žďár mají nové zakarpatské partnery. Kraj Vysočina se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny spolupracuje už 10 let

výročí
Letos si Kraj Vysočina připomíná deset let úspěšné zahraniční spolupráce se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny. Právě v těchto dnech vrcholí v regionu oslavy společného partnerství, připomínají se společné úspěchy a oslavy výročí jsou ideální příležitostí pro uzavření nových partnerství na úrovni měst. Den stará je partnerská smlouva mezi městy Třebíč a ukrajinským Rachivem, dnes krátce po poledni partnerství podepsalo město Žďár nad Sázavou s městem Chust. „Kraj Vysočina stál jen na začátku nových partnerství, jak budou naplněna konkrétními činy, záleží na jejich samosprávách. Vidím velké odhodlání si navzájem pomoci, a o tom je partnerství mezi regiony i městy,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 

 
 

Zatímco se západními partnery si Kraj Vysočina vyměňuje zkušenosti a příklady dobré praxe, východním směrem pomáhá, a to dlouhodobě i finančně. Desítky opravených základních a mateřských škol, modernizované ambulance s novým vybavením na ukrajinském venkově, výměny zkušeností mezi pracovníky v sociálních službách, mezi hasiči i řada stáží studentů našich i ukrajinských škol, to je jen částečný výčet z více než 150 projektů, které z této meziregionální spolupráce vzešly a na které Kraj Vysočina od roku 2008 uvolnil více než 50 miliónů korun. Meziregionální spolupráce je i oficiální částí spolupráce Ukrajiny a České republiky. 


Retrospektiva desetileté spolupráce byla také hlavním tématem slavnostního večera, který pro své partnery včera 25. 10. 2017 uspořádal Kraj Vysočina v prostorách Zámku Třebíč. Ke spolupráci s partnerským regionu Zakarpatské oblasti Ukrajiny řekl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek: „Už na začátku partnerství se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny bylo napříč všemi politickými stranami domluveno, že tahle spolupráce bude mít širší rozměr, ne nebude od věci pomoci finančně a materiálně, oprášit kulturní i obchodní vazby, vyjít vstříc zájmům mladých lidí o studium na Vysočině a sdílet naše zkušenosti všude tam, kde o ně mají naši partneři zájem. A pokračovat v tom budeme dál.“


S městy v Zakarpatské oblasti Ukrajiny už spolupracují např. Jihlava (Užhorod) nebo Pelhřimov (Mukačevo). V jednání je budoucí spolupráce města Chotěboř s Tjačivem a nové partnery v této oblasti hledají i Nové Město na Moravě nebo Jaroměřice nad Rokytnou.


Foto:

Slavnostní večer k 10. výročí spolupráce Kraje Vysočina a Zakarpatské oblasti Ukrajiny, Třebíč

10. výročí10.výročí10. výročí

  • Jitka Svatošová, oddělení tiskové
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 26.10.2017 / 26.10.2017

Počet návštěv: 6522
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek