Cesta: Titulní stránka > Tiskové zprávy


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Transformace vyvolala vlnu emocí

Transformace vyvolala vlnu emocí
První celostátní konference k transformaci sociálních služeb se nesla v podtextu nového pojetí dlouhodobé péče o zdravotně postižené lidi. V kraji Vysočina se bude tento proces týkat zejména ústavu v Jinošově a postupně také zařízení v Těchobuzi, Křižanově a v Ledči nad Sázavou. Celostátní konference, která se konala v Hradci Králové se zúčastnil Petr Krčál, radní kraje Vysočina pro oblast sociálních záležitostí. Na konferenci vystoupily čtyři desítky odborníků nejen z České republiky.
 

 
 

Transformace ústavů sociální péče je téma, které během několika posledních let vyvolalo hodně emocí v odborné veřejnosti i u lidí, jichž se připravované změny nějakým způsobem dotýkají. Pro někoho znamená představa změn výzvu a naději, pro jiného obavy z toho, jak bude vypadat jeho další práce a jestli ji neztratí úplně. Nic není černobílé, a proto se u mnoha z nás mísí naděje s obavami. A ještě jeden pocit je s tématem transformace pro lidi, kteří dosavadním pobytovým službám věnovali část života, spojen. „I na Vysočině bylo téma transformace spojeno s podobnými myšlenkami. Na počátku byla konfrontace s "Koncepcí podpory transformace“. Bylo to pro nás něco neznámého. Kladli jsme si otázku, jak by transformované služby mohly fungovat a kolik by stál jejich provoz. Pořád jsme se ale pohybovali v teoretické rovině. Dalo se vyčkávat na další vývoj situace a na to, co přinese transformace jinde“, okomentoval Petr Krčál, radní kraje Vysočina pro oblast sociálních záležitostí .

 

Kraj Vysočina prodal  zámek v Jinošově, nakoupil nemovitosti pro první etapu transformace (pozemky pro výstavbu čtyř domků k bydlení, stacionáře, kavárny a zázemí pro vedení organizace), má zpracované projekty pro stavbu a dne 18. června 2010 byla podána žádost o dotaci z Integrovaného operačního programu.  Od podání žádosti proběhl několikaměsíční administrativní proces, který zahrnoval posouzení přijatelnosti projektu, kontrolu formálních náležitostí, hodnocení projektu, analýzu rizik a schvalování projektu výběrovou komisí. Dne 10. ledna 2011 byla vydána registrace akce a v současné době se vyčkává na vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace ve výši 59 235 550,- Kč, která zajistí výstavbu 4 domácností (2 skupinové domácnosti a 2 domácnosti pro osoby s vysokou mírou podpory + prostor pro denní aktivity) pro 24 uživatelů ÚSP Jinošov a dále výstavbu budovy, která bude sloužit jako zázemí pro management, denní stacionář a sociálně terapeutická dílna.

 

„Nyní máme schválené nemovitosti pro druhou etapu a budeme se snažit je v co nejkratší době vykoupit.  Druhá etapa zajistí služby pro 48 uživatelů ÚSP Jinošov. Někteří uživatelé již bydlí v pronajatých objektech v podmínkách, které odpovídají životu v transformovaných domácnostech a vidíme, že je to možné. V rámci další etapy chceme zajistit úplnou transformaci v ústavu v Těchobuzi,“ řekl na závěr konference v Hradci Králové Petr Krčál.

 

 • Petr Krčál,
  radní kraje Vysočina pro oblast sociálních záležitostí

 • tisk@kr-vysocina.cz
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Transformace vzbudila vlnu emocí
 

Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 7.3.2011 / 7.3.2011

Počet návštěv: 8139
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • Czech POINT
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Vysočina šetří energii
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek