Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Transformace ústavů sociální péče v Kraji Vysočina přinesla klientům skutečný domov

Transformace Domova Jeřabina
Od roku 2013 žijí první klienti bývalých ústavů sociální péče v transformovaných domácnostech. Ty s využitím evropských projektů postupně vyrostly na Vysočině. Po třech letech je na místě bilancovat a přiblížit si, co transformace klientům i zaměstnancům za toto období přinesla. „Přínos vidím především v možnostech rozvoje přirozeného rodinného prostředí a začlenění handicapovaných osob do běžného společenského života,“ zhodnotil dosavadní proces transformace náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí a nestátních neziskových organizací Pavel Franěk.
 

 
 

V Kraji Vysočina byla prozatím plně transformována dvě zařízení – Domov bez zámku Náměšť nad Oslavou a Domov Jeřabina Pelhřimov. Částečnou transformací prošel Domov Kamélie Křižanov, jehož ještě zhruba polovina klientů zůstává v prostorách křižanovského zámku. Celkem bylo postaveno 33 objektů a každý z nich je určen pro šest klientů.

 

Díky radikální změně způsobu poskytování sociálních služeb si klienti za přiměřené pomoci personálu osvojují dovednosti v péči o sebe a o domácnost. „V případě, že to míra postižení dovoluje, učí se i základním pracovním návykům, čímž se zvyšuje jejich šance uplatnit se na chráněném nebo běžném trhu práce,“ informoval náměstek Pavel Franěk.


„Máme obrovskou radost, když se  klienti v domácnostech zapojují do běžných každodenních prací, jako je vaření, úklid nebo nákupy. Někteří zvládnou pouze zamíchat polévku, ale jejich úsměv na tváři při této činnosti je pro nás obrovskou odměnou,“ shodují se zaměstnanci v jednotlivých domácnostech. Tím, že jsou objekty situovány v běžné zástavbě celkem devatenácti obcí Kraje Vysočina, se mají obyvatelé transformovaných domků možnost aktivně zapojit do společenského dění dané obce. Kromě domácností vznikla také nová zázemí  a prostory pro denní aktivity handicapovaných osob, denního stacionáře a sociálně terapeutické dílny. Vybrané prostory a služby jsou určeny nejenom pro klienty transformovaných domácností, ale i pro zájemce z řad veřejnosti.


Investiční náklady na dosud realizované projekty dosahují 360,5 milionů korun. 84 % (302 milionů) pokryly evropské fondy a státní rozpočet. 16 % zaplatil rozpočet Kraje Vysočina (58,5 milionu). „Aktuálně jsou v plném proudu jednání a přípravy pro transformaci dalších zařízení, především dokončení už započatého transformačního procesu Domova Kamélie Křižanov. Plánujeme i zahájení transformace Domova ve Zboží a Domova Háj v Ledči nad Sázavou,“ uzavřel náměstek Pavel Franěk.


logo IOP + EU + text - 1logoMPSV-m-sm

  • Stanislava Holbová, odbor sociálních věcí
    Krajský úřad Kraje
    tel.: 564 602 828, e-mail: holbova.s@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 24.11.2016 / 24.11.2016

Počet návštěv: 5938
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek