Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Transformace sociálních služeb pro osoby s postižením neznamená jen výstavbu domácností

Transformace
Na výstavbu a vybavení transformovaných domácností pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením čerpá Kraj Vysočina už sedm let dotace z evropských fondů. Přechod z ústavního typu péče na péči komunitní ale nespočívá jen ve výstavbě domů pro bydlení a zřizování doprovodných ambulantních služeb pro obyvatele regionu. "Ačkoli se finančním objemem jedná o nejnáročnější aktivitu celého procesu, není jedinou. Neméně důležité je následné poskytování služeb, přičemž existuje vysoké riziko přenosu ústavních prvků do komunitní služby," vysvětluje náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.
 

 
 

Tyto tendence mohou mít jak klienti, tak zaměstnanci zařízení v přímé péči i ve vedoucích pozicích. S tím, aby ústav doopravdy zůstal „za dveřmi“, pomáhají evropské fondy prostřednictvím Operačního programu zaměstnanost. Příspěvkové organizace Kraje Vysočina Domov Jeřabina Pelhřimov, Domov Kamélie Křižanov, Domov Háj a Domov ve Zboží čerpají z Výzvy 37 od roku 2016 a prostřednictvím Výzvy 66 od začátku roku 2018 potřebné zdroje v celkové výši 16,2 miliónu korun, na kterých se Kraj Vysočina povinně podílí 5 % nákladů (800 tisíc korun). Do současnosti přitom bylo vyčerpáno 7,3 miliónu korun. Dva projekty budou úspěšně ukončeny ještě letos, další dva v roce 2019 a poslední v roce 2021. Další zdroj financí nabídne připravovaná Výzva 89, která bude vyhlášena na podzim tohoto roku.

 

Realizovanými aktivitami projektů jsou podpora klientů  žijících v komunitě (sociálně rehabilitační a terapeutické aktivity), podpora aktivit cílených na zaměstnávání klientů na chráněném i běžném trhu práce, podpora zaměstnanců (v přímé péči i v managementu organizací) formou dalšího vzdělávání, supervize, příkladů dobré praxe, apod. Součástí je také evaluace dopadu projektových aktivit na život klientů a propagace vzniklých služeb. V případě Domova ve Zboží, který do transformace teprve vstupuje, se jedná o aktivity připravující klienty a zaměstnance zařízení na tento proces, včetně zpracovaného transformačního plánu.


V aktuálním programovém období najde mimo ústav novou adresu 136 klientů ústavů sociální péče (Domov Háj, Domov Kamélie Křižanov a Domov ve Zboží), Kraj Vysočina plánuje ještě vybudovat novou kapacitu komunitního bydlení pro 12 klientů z Domova ve Věži. Během několika týdnů zahájí Kraj Vysočina např. práce na transformovaném bydlení v Třešti.

 


  • Martin Fejt, odbor sociálních věcí
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Transformace sociálních služeb pro osoby s postižením neznamená jen výstavbu domácností
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 4.7.2018 / 4.7.2018

Počet návštěv: 1266
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek