Kontakty

Ministerstvo dopravy ČR
Ing. Luděk Sosna, Ph.D.
Ředitel odboru strategie
e-mai: ludek.sosna@mdcr.cr 

Ing. Jindřich Kušnír
Odbor drah, železniční a kombinované dopravy
Tel.: 225 131 361, e-mail: jindrich.kusnir@mdcr.cz

Správa železniční dopravní cesty
Bc. Marek Binko
Ředitel odboru strategie
Tel.: 972 235 430, e-mail: binko@szdc.cz 

Ing. Jan Šulc
Odbor strategie, oddělení koncepce
Tel.: 972 235 366, e-mail: sulcJa@szdc.cz

Mgr. Jakub Ptačinský
Tiskový mluvčí
Tel.: 722 177 052, e-mail: ptacinsky@szdc.cz

 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Vysokorychlostní trať - VRT


 

Tradiční zvyky našeho regionu na výstavě v USA

Tradiční zvyky našeho regionu na výstavě v USA
Ve čtvrtek 13. března 2014 byla slavnostně otevřena mezinárodní výstava "Tradiční zvyky v České republice" pod anglickým názvem "Celebration! Rituals and Revelry of Life", kterou uspořádalo Národní muzeum v Praze v prostorách Národního českého a slovenského muzea & knihovně ve státě Iowa v USA. Na přípravě výstavy se podílelo rovněž Regionální pracoviště tradiční lidové kultury při Muzeu Vysočiny Třebíč společně s Muzejním spolkem Velkobítešska.
 

 
 

Výstava seznamuje návštěvníky s tradičními zvyky v Čechách a na Moravě v průběhu celého kalendářního roku a rodinnými obřadnostmi od 19. století až po současnost. Vystaveno je více než 200 předmětů ze sbírek Národního muzea, které tematicky doplňují barevné fotografie z databáze Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury při Muzeu Vysočiny Třebíč zachycující současné dosud živé obyčeje na Podhorácku. Autory fotografií jsou Silva Smutná, Eva Tomášová, Jiří Zacha a Ivo Kříž.

 

Autorkami výstavy jsou Petra Červinková a Monika Tauberová, které vyzvaly zdejší  Regionální pracoviště tradiční lidové kultury k užší spolupráci. Nabídnuta byla kolekce dvaceti tematických foto souborů, z nichž autorky výstavy vybraly 34 snímků vystihujících charakteristické okamžiky z některých obyčejových tradic. Naši krajané a další návštěvníci výstavy se takto mohou seznámit s ostatky v Nových Sadech a ve Skleném nad Oslavou, smrtelnoškami v Dědicích na Moravskobudějovicku, velikonočním hrkáním v Jasenici a v Rudě, pálením čarodějnic v Jestřabí a ve Velké Bíteši, svatodušní obchůzkou královničky v Jestřabí a Březském, posejpkami v Menharticích na Jemnicku, Božím Tělem v Heřmanově, pěší poutí ke cti P. Marie Karmelské na Heřmanovsku, krojovanou svatovavřineckou poutí ve Vlkově, tradičními hody a živým betlémem ve Velké Bíteši.

 

Monika Tauberová po návratu z USA sdělila, že tamní veřejnost o výstavu projevila velký zájem, slavnostního otevření se zúčastnilo více než 250 osob -  krajané, donátoři muzea, odborná veřejnost aj.  Zahájení  výstavy provedli představitelé obou muzejních institucí paní Gail Naughton, prezidentka CEO (výkonná ředitelka muzea) a Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea v Praze. V průběhu vernisáže obě autorky výstavy odpovídaly na četné dotazy návštěvníků. Velký ohlas prý sklidily velkobítešské královničky, které upoutávaly pozornost obřadností a krásou krojů. Výstavní prostory jsou vybaveny malým kinosálem, kde probíhala projekce dvouminutové ukázky ze svatodušní obchůzky královniček v Březském a uvedeny byly také dva úspěšné krátké dokumentární filmy člena Muzejního spolku Velkobítešska Karla Veleby opatřené anglickými titulky - "Bábina pouť" o pouti na Heřmanovsku a "Františka" o sběratelce lidových písní Františce Kyselkové.

 

V 19 hodin proběhla v přednáškovém sále muzea prezentace k výstavě doplněná dalším fotografickým materiálem, kterou v anglickém jazyce přednesla Mgr. Petra Červinková. Při té příležitosti rovněž poděkovala Muzeu Vysočiny Třebíč a Muzejnímu spolku Velkobítešska za spolupráci. Zmínka o spolupráci zazněla rovněž při propagaci výstavy v místních médiích - několika novinách a regionální televizi. Výstava potrvá do 11. ledna 2015.

 

 

  • Více informací: Silva Smutná, Regionální pracoviště tradiční lidové kultury
    Muzeum Vysočiny Třebíč
    www.zamek-trebic.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 31.3.2014 / 31.3.2014

Počet návštěv: 10766
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies