Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21


 

Studenti z Dolního Rakouska poznávali českou literární historii

Studenti z Dolního Rakouska poznávali českou literární historii
Od čtvrtka 3. do neděle 6. dubna se skupina rakouských středoškoláků seznamovala s historií české literatury a zároveň si osahala moderní technologie, které jsou v dnešní době pro knižní fond téměř nezbytné. Reciproční výměnu pořádal Kraj Vysočina už podruhé, poprvé na podzim 2010, letos s podtitulem Jak jde čas.
 

 
 

Páteční dopoledne strávili studenti v Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě, kde na ně v krajském digitalizačním centru čekala exkurze o jeho cílech a náplni. Účastníci si tak mohli na vlastní oči prohlédnout automatické i ruční scenery, které převádí texty nejen historických dokumentů nebo periodik do digitální podoby. Poté se studenti přesunuli do budovy krajské knihovny, kde byl pro ně připraven workshop k audioknihám. Zjistili tak nejen jejich historii, ale konfrontovali jejich plusy i mínusy s klasickou knihou. Na konci si zkusili kvíz, kdy měli uhádnout, o jaký text se jedná. A nebylo to jednoduché. Odpoledne si skupina prohlédla jihlavskou radnici s bohatou historií a zároveň si rychlokurzem osvojila základní informace o české literatuře.

 

V sobotu studenty přivítal Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou, kde velký zájem vyvolala maketa mechanického tiskařského lisu, který Jednota bratrská používala při své vydavatelské práci. Jako památku si odvezli i jeden natištěný list z Komenského Labyrintu. Ke Kralicím neodmyslitelně patří i náměšťský zámek, proto jejich cesta vedla i tam, kde se skupiny ujal ochotný průvodce, který jim nechal nahlédnout nejen pod pokličku rodu Haugwitzů nebo Žerotínů, ale ukázal jim i vzácné knihy ze 16. století uložené v zámecké knihovně.

 

Pro mladé studenty ze středních škol v Dolním Rakousku byla cesta po Kraji Vysočina možná vůbec první zkušeností s dějinami české nejen literární kultury.

 

 

Studenti z Dolního Rakouska poznávali českou literární historii

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 9.4.2014 / 9.4.2014

Počet návštěv: 4673
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek