Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Středoškoláci z Jihlavy bádají v nepřístupném lomu Kosov

Expedice
Žáci OA, SZŠ a SOŠS Jihlava a Gymnázium Jihlava zkoumají v rámci dlouhodobého projektu lidem jinak nepřístupný lom Kosov. Školy totiž podepsaly dohodu o spolupráci s firmou Českomoravský štěrk a.s. potom, co úspěšně sepsaly projektové aktivity v rámci 3. ročníku mezinárodní soutěže The Quarry Life Award, kdy podobné projekty vytvářely týmy v dalších dvaceti zemích světa. „Aktivity prověří zájem žáků gymnázia o přírodní vědy a možnosti propagace a předávání informací ze strany žáků oboru fotografie a multimédia, kteří mají zkušenosti s přípravou fotografií i s výrobou propagačních videí,“ informuje učitel odborných fotografických předmětů na OA, SZŠ a SOŠS Jihlava Pavel Neuwirth s tím, že se celý projektový tým pokusí využít jedinečnou možnost navštěvovat lokalitu, která je pro ostatní nepřístupná.
 

 
 

Vývoj přírody v lomu Kosov probíhá už 16 let bez jakýchkoliv dalších okolních vlivů. Proto se tato oblast může stát moderní učebnicí pro středoškolský tým a v budoucnu také pro další žáky i zájemce o přírodu v okolí Jihlavy. „Další formou výzkumu bude badatelská činnost v úplně novém prostředí školní laboratoře, která byla pro podobné účely zřízena v budově jihlavského gymnázia v rámci krajského projektu Badatelská centra pro přírodní vědy,“ doplňuje učitelka chemie a biologie na Gymnáziu Jihlava Lenka Fasorová.


Projekt je podle ředitele OA, SZŠ a SOŠS Jihlava založen na spolupráci obou škol, které mají odlišné zaměření. „S naším studentským týmem jdeme pozorovat přirozený proces ekologické sukcese v jeho jednotlivých fázích. Chceme využít dostatečně dlouhou dobu pro bádání, kdy můžeme celý rok monitorovat vývoj v jednotlivých ročních obdobích. Budeme bedlivě sledovat hojící se ránu v přírodě s ohledem na ty nejminiaturnější detaily úžasného vývoje,“ vysvětluje Libor Fasora.


Společnost si jihlavské školy zvolila jako dlouhodobého partnera při propagaci environmentální problematiky v lokalitě aktuálně nevyužívaného syenitového lomu Kosov. Díky nestandardnímu prostředí, kde veškeré aktivity jsou svázány přísnou legislativou a zákazy vstupu na soukromý pozemek a do dobývacího prostoru, byla zahajovací schůzka dost netypická. Vyžadovala přítomnost vyučujících přímo na lokalitě, kde se uskutečnila prohlídka s odpovědným závodním lomu. Následně byli všichni žáci proškoleni v rámci možných rizik při pohybu v lokalitě, od úrazů, přes nutnost používat ochranné prostředky až po postupy první pomoci při uštknutí jedovatými hady.


 „Všechny formálních náležitosti máme vyřešené a třístranná smlouva už nese všechny podpisy. Školy se zavázaly k plnění navržených výstupů i k dodržování všech přísných pravidel, firma pak ke spolupráci a podpoře,“ konstatovala specialistka pro biodiverzitu a územně-plánovací dokumentaci firmy Českomoravský štěrk Kamila Botková.


A školní tým? Ten už má po pátku 24. června za sebou první návštěvu výjimečné lokality v Kosově. Doposud ji totiž mohl znát pouze z propagačních materiálů nebo si místo představovat z leteckých snímků dostupných na webu. Poslední červnový pátek se tak stal pomyslnou vstupenkou do nových úrovní studentského bádání, objevování a předávání informací všem se zájmem o přírodu.


Jedinečnost této spolupráce ukazují první fotky ze zahajovací expedice.

Expedice

 Expedice

Expedice

Expedice

  • Více informací: Libor Fasora, ředitel OA, SZŠ a SOŠS Jihlava, tel.: 567 587 412, e-mail:reditel@ozs-ji.cz, Lenka Fasorová, Gymnázium Jihlava, tel.: 567 579 743, lenkafasorova@gymnaziumjihlava.cz

  • Foto: archiv OA, SZS  SOŠS Jihlava

 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 28.6.2016 / 28.6.2016

Počet návštěv: 6929
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek