Cesta: Titulní stránka > Jan Břížďala - radní Kraje Vysočina > Tiskové zprávy


 

Staré pověsti české v jihlavském muzeu

Výstava pověsti v jihlavském muzeu
Každoročně je s adventním obdobím v Muzeu Vysočiny Jihlava spjata vánoční výstava. Jenže jihlavské betlémy jsou letos na výstavě v Telči, a tak v Jihlavě pojali vánoční expozici trochu netradičně. V krajském městě je k vidění vypůjčená výstava s názvem Staré pověsti české, která cílí především na předškolní děti a žáky základních škol. „Podle mého názoru je zapotřebí předávat národní hodnoty a seznamovat děti i mladé lidi s tradicemi a zvyky. V dnešní době, kdy se v naší kultuře odráží řada nejrůznějších vlivů, je toto téma hodně aktuální, a proto chce výstava oživit i vědomosti široké veřejnosti,“ vysvětluje a zároveň zve na výstavu náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.
 

 
 

Výstavu zahájila úterní vernisáž, na které se sešli návštěvníci všech věkových kategorií.  Úvodního slova se ujala její kurátorka Dana Nováková z jihlavského muzea, která představila vlastníka výstavy Spolek Čechova stodola z malé vesničky Bukové u Příbrami. Právě tam byla expozice koncipována na rozlehlé ploše stodoly. Naopak v jihlavské instalaci se museli vypořádat s menším prostorem, ale výsledek stojí za to.


„Na velkorozměrových obrazech jsou jednoduchou a srozumitelnou formou představovány počáteční dějiny českého státu, které námětově vychází z díla Aloise Jiráska. Navíc jsou textově doplněny o pověsti, pověry a slovanské zvyky i historická fakta. Pro nejmenší děti, které ještě neumějí číst, jsou pověsti navyprávěny pohádkovou formou,“ prozradila kurátorka výstavy Dana Nováková s tím, že patřičnou atmosféru navozují rozličné a přitom související předměty a dekorace.


Přijďte si připomenout Libuši a její sestry, zakladatele českého státu a patrona naší země sv. Václava, krále Ječmínka a s ním spojenou naději a víru v lepší budoucnost, pověst o Ctiradovi a Šárce nebo pověst o Lucké válce či o Durynkovi. „A na památku si pak můžou zájemci odnést vlastní fotografii v podobě Horymíra na věrném koni Šemíkovi nebo spoutané lstivé Šárky,“ doplnila na závěr Jana Komínová z odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Kraje Vysočina.

A protože se jedná o vánoční výstavu, nechybí ani betlém. Výstava v Muzeu Vysočiny Jihlava potrvá až do 15. ledna 2017.

 

  • Více informací Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Krajský úřad Kraje Vysočina, tel.: 564 602 249, e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz 

Odkazy

 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 30.11.2016 / 30.11.2016

Počet návštěv: 9603
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies