Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Stále rostoucí požadavky na administrativu zatěžují obce i na Vysočině

Stále rostoucí požadavky na administrativu zatěžují obce i na Vysočině
V závěru minulého týdne se Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina setkal se zástupci hned čtyř obecních samospráv na Havlíčkobrodsku. Jednohlasně na všech jednáních zaznívá nespokojenost s přesunem administrativy a nepřiměřenými požadavky centrálních orgánů a institucí na malé obce. Vše samozřejmě bez finančních kompenzací.
 

 
 

„Pod hlavičkou transparentnosti stát připravuje legislativní opatření, která dostávají především starosty malých obcí do nelehkých situací. Troufám si říct, že chystané změny v zákonu o finanční kontrole, příp. i nová povinnost zveřejňování smluv se sankcí až neplatnosti, jsou v praxi pro obce s malým počtem obyvatel v důsledku likvidační. Stát by se měl zaměřit především na transparentnost a hospodárnost fungování centrálních orgánů, protože nejefektivnější kontrolou pro už takto napjaté obecní rozpočty jsou sami obyvatelé,“ uvedl Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.

 

Prvním cílem celodenního programu byla obec Okrouhlice. Hlavním tématem diskuse s novým vedením obce v čele se starostou Lubomírem Pospíchalem byla nutná výstavba základní školy. Zdejší žáci se nyní vzdělávají v nevyhovujících prostorách památkově chráněného rodného domu světoznámého malíře Jana Zrzavého. „Současné fungování základní školy je z hlediska prostorových i hygienických potřeb dlouhodobě nevhodné. Výstavba nové budovy v areálu mateřské školy a školní jídelny je však pro obec těžko financovatelná, proto se snažíme dosáhnout na dotační titul Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy,“ přiblížil nejbližší plány starosta Okrouhlice.

 

Vedení Leštiny u Světlé trápí stavební uzávěry, které v současné době neumožňují rozvoj obce a vytvoření nových stavebních parcel. Katastr obce protíná železnice, jedna z plánovaných tras vysokorychlostní tratě a vedení vysokého napětí. Součástí hejtmanovy cesty po Havlíčkobrodsku bylo i setkání s vedením města Ledeč nad Sázavou. Při otevřené diskusi nové vedení města prezentovalo svoje plány dalšího rozvoje. Již nyní se Ledeč nad Sázavou aktivně zapojuje do rekonstrukce silnic, včetně diskuse nad novým uspořádáním dopravy v centru města. Spolupráce města a kraje pak bude nezbytná i v oblasti středního školství a sociálních služeb.

 

Nedaleké Kožlí omezují přísná opatření související s vodárenským pásmem nádrže Švihov. Ta je hlavní zásobárnou pitné vody pro hlavní město Prahu. „Ač je území naší obce dotčeno vodárenským pásmem a mnoha omezeními i pro zemědělce, žádná kompenzace z hlavního města nikdy nepřišla,“ posteskl si starosta Kožlí Václav Husák. Poslední zastávkou pátečního výjezdu byl rodinný pivovar Bernard v Humpolci. Při setkání se spolumajiteli Stanislavem Bernardem a Josefem Vávrou hejtman ocenil, jak z malého pivovaru dokázali vybudovat mezinárodně uznávaného výrobce kvalitního českého piva, který díky neustálým investicím do výroby i díky netradiční firemní kultuře dokáže uspět v tvrdém konkurenčním boji.

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 31.3.2015 / 31.3.2015

Počet návštěv: 7933
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies