Cesta: Titulní stránka > Rodinný a sociální portál


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Srby zajímala na Vysočině transformace sociálních služeb

Srby zajímala na Vysočině transformace sociálních služeb
Delegace odborníků ze Srbska zjišťovala v uplynulých dnech, jak na Vysočině v praxi funguje projekt Podpora transformace sociálních služeb. V čele s náměstkyní ministra práce a sociálních věcí Brankicou Janković navštívili hosté Velkou Bíteš, Náměšť nad Oslavou včetně nově otevřené Kavárny Pohodička a městys Křižanov. „Na všech místech měli možnost zhlédnout, jak v současnosti žijí lidé s mentálním postižením a mentálním a kombinovaným postižením. Ať už se jednalo o jejich nové domácnosti nebo náplň jejich současného života,“ popsal Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro sociální oblast.
 

 
 

Srbskou delegaci, kterou vedle náměstkyně tvořili zaměstnanci tamějšího ministerstva zdravotnictví, lékaři, ale také členové mezinárodního projektu „Otevřená náruč“, předně zajímalo, jak náročné bylo zahájení projektu, zda se daří naplňovat všechny plány spjaté s transformací a jak změny přijímají ti, kterých se předně týká – dříve klientů ústavů. Srbsko by také rádo začlenilo lidi s postižením do běžného prostředí. K tomuto kroku, jenž zásadně mění jejich život, má posloužit zmíněný mezinárodní projekt. „Zkušenosti máme již se začleňováním dětí z dětských domovů do úplných rodin,“ uvedla při setkání Jankovič. V současnosti funguje v celém Srbsku 14 ústavů sociální péče, které jsou řízeny centrálně. Nikoliv pod správou kraje, jak je tomu na Vysočině.

 

„Kraj Vysočina se nebrání bližší spolupráci a bude v případě potřeby Srbsku nápomocen,“ přislíbil radní Petr Krčál.

 

Delegace mimo jiné ocenila nadšení, které transformaci na Vysočině provází. „Bez zápalu a nasazení by se takových výsledků nedosáhlo,“ pochválila Janković.

 

Projektu Podpora transformace sociálních služeb se účastní 32 ústavních zařízení z celé České republiky. V Kraji Vysočina jsou zapojeny 4 zařízení. Jde o Domov bez zámku (původně ÚSP Jinošov), Domov Jeřabina (původně Těchobuz), Ústav sociální péče Křižanov a Domov Háj.

 

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 9.9.2013 / 9.9.2013

Počet návštěv: 5803
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek