Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21


 

Spolupráce se Zakarpatím úspěšně pokračuje

Spolupráce se Zakarpatím úspěšně pokračuje
V závěru minulého týdne navštívil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek společně se Zdeňkem Chládem, radním pro oblast životního prostředí a zemědělství partnerský region Zakarpatskou oblast Ukrajiny. Ve východní venkovské části regionu jsou zrekonstruované ordinace lékařů v obci Strymba a Lipovec již v plném provozu. Ke zlepšení zdravotní péče obyvatelům regionu přispěly i nové zdravotnické přístroje, které zdravotníkům v rámci návštěvy předal hejtman Jiří Běhounek. Pracovního programu se zúčastnil i velvyslanec ČR na Ukrajině Ivan Počuch a generální konzul Miroslav Klíma, kteří aktivity Vysočiny v Zakarpatské oblasti Ukrajiny dlouhodobě podporují.
 

 
 

„Pro letošní rok jsou připraveny další výměny oken, dveří i vytápění zejména v mateřských i základních školách na zakarpatském venkově. Rekonstrukcí projde i víceúčelová budova v obci Vilchovce-Lazy v Tjačevském okrese, ve které kromě muzea, knihovny, místního úřadu má sídlo i ambulance rodinného lékaře,“ odhalil plány Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.

 

Podpořeny budou i vzdělávací aktivity, stáže pro pracovníky sociálních služeb, tábor na Vysočině pro zakarpatské děti, které se učí český jazyk, výtvarná soutěž pro zakarpatské děti, účast ukrajinských studentů na Letní žurnalistické škole v Havlíčkově Brodě či přírodovědecká konference k 80. výročí založení Užanského národního parku profesorem Aloisem Zlatníkem. Diskutována je i podpora projektu Agronomické fakulty Mendlovy univerzity a mukačevské Asociace hnědého karpatského skotu týkající se udržitelnosti genového zdroje ukrajinského skotu plemene Karpatské hnědé.

 

Zdravotnické přístroje do obou ordinací byly pořízeny z osobního příspěvku Jiřího Běhounka do dobročinného fondu ViZa. Během dosavadního partnerství se na Ukrajině podařilo významně přispět k rozvoji veřejné infrastruktury. Výměnou střechy, oken, či zateplením fasád prošla dosud řada škol, školek i zdravotnických a víceúčelových zařízení především ve venkovských oblastech Zakarpatí. Nelze opomenout ani společnou československou historii a stále živý odkaz našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. I v letošním roce Kraj Vysočina společně se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny investovaly prostřednictvím dobročinného fondu ViZa do rozvojových projektů více než 11 milionů korun, polovinu nákladů hradí Kraj Vysočina, druhou pak ukrajinská strana.

 

Činnost fondu ViZa je podporována ze strany obou partnerských regionů. Od roku 2007 Kraj Vysočina v Zakarpatské oblasti Ukrajiny spoluinvestoval do veřejně prospěšných zařízení částku 28,5 miliónu korun. Společně s podílem Zakarpatské oblasti Ukrajiny se tedy podařilo za celé toto období přispět k rozvoji regionu více než 57 miliony korun a realizovat téměř 50 společných investičních projektů.

 

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 13.5.2014 / 13.5.2014

Počet návštěv: 5042
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek