Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina


 

Spolupráce Kraje Vysočina s Akademií věd ČR

Spolupráce Kraje Vysočina s Akademií věd ČR
Již několikátým rokem Kraj Vysočina úzce spolupracuje s ústavy Akademie věd ČR a jejich regionálními pobočkami a podporuje výzkumné projekty regionální spolupráce napříč různými vědními obory živé i neživé přírody, humanitních a společenských věd. Cílem spolupráce je využití nových vědeckých poznatků pro řešení konkrétních regionálních problémů sociálního, ekonomického, ekologického, přírodního či kulturního charakteru.
 

 
 

V roce 2017 se Kraj Vysočina zapojil například do projektu Ústavu termomechaniky Akademie věd ČR a Vysoké školy polytechnické Jihlava, který za pomoci pokročilých statistických metod analyzoval souvislosti mezi prouděním větru nad zemským povrchem a ventilací emisí ze znečištěného ovzduší ve městech či průmyslových provozech na Vysočině. Umožní tak předpovídat pověrtnostní rizika pro konkrétní nepříznivé rozptylové podmínky. Realizaci projektu Kraj Vysočina podpořil částkou 152 000 Kč.


Částkou 160 000 Kč se v loňském roce Kraj Vysočina podílel na výzkumu významné archeologické lokality Havírna u Štěpánova nad Svratkou, která patří k nejrozsáhlejším a nejzachovalejším areálům těžby a dalšího zpracování stříbra ve 13. a 14. století v rámci celé České republiky. Výstupy projektu využijí Archeologický ústav Akademie věd ČR a Kraj Vysočina mimo jiné k zajištění nezbytné památkové ochrany této lokality či její propagaci jako turisticky atraktivní oblasti.


Zajímavé téma řešil v roce 2017 též projekt Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR a Muzea Vysočiny Jihlava, který zkoumal těžbu vápenných stavebních surovin z historických a zaniklých lomů v okolí Žďáru nad Sázavou a komplexně analyzoval využití místních mramorů jako stavebních materiálů. Kraj Vysočina na realizaci projektu přispěl částkou 170 000 Kč.


„Kraj Vysočina usiluje o systematickou podporu vědy a výzkumu již od svého založení v roce 2000. Nesmírně si proto vážím Akademie věd ČR jako našeho významného partnera i vzájemné spolupráce, která přispívá k rozvoji a zvýšení konkurenceschopnosti Vysočiny i k popularizaci vědy mezi obyvateli regionu,“ říká Pavel Pacal, náměstek hejtmana kraje pro oblast regionálního rozvoje. „Těším se, že naše partnerství budeme rozvíjet i v příštích letech a navážeme na úspěšnou spolupráci dalšími zajímavými projekty,“ doplnil Pavel Pacal.


Vyhodnocení všech projektů proběhlo ve středu 11. dubna 2018 na půdě Akademie věd České republiky v Praze před odbornou veřejností.


Více informací na www.avcr.cz    • Iveta Fryšová, odbor regionálního rozvoje
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Spolupráce Kraje Vysočina s Akademií věd ČR
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 16.4.2018 / 16.4.2018

Počet návštěv: 1352
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek