Cesta: Titulní stránka > Odpady Vysočiny


 

Spolupráce Kraje Vysočina a ELEKTROWINu přinesla své ovoce

Rok spolupráce kraje Vysočina a společnosti ELEKTROWIN
Obyvatelé Kraje Vysočina umí třídit elektroodpad! V minulém roce to dokázali v rámci dohody o spolupráci Kraje Vysočina s kolektivním systémem ELEKTROWIN na realizaci projektu Intenzifikace zpětného odběru elektrozařízení a odděleného sběru elektroodpadu. Společnými silami se jim podařilo odevzdat k recyklaci téměř 1060 tun vysloužilých elektrospotřebičů. Tím ušetřily až 6,4 MWh elektřiny.
 

 
 

 

Výsledky sběru vysloužilých spotřebičů hovoří jasně: obyvatelům kraje není stav životního prostředí lhostejný a pro jeho zlepšení jsou ochotni přidat ruku k dílu a aktivně se zapojit do recyklace elektroodpadu. Každý obyvatel Kraje Vysočina v minulém roce odevzdal v průměru 2,1 kilogramů elektroodpadu. Nejčastěji lidé do sběrných dvorů poslali svá stará chladicí zařízení. „Všeobecně se potýkáme s problémem odevzdání drobných elektrozařízení, která velmi často končí v komunálním odpadu. Z tohoto důvodu se snažíme zahušťovat sběrnou síť kontejnery na malé spotřebiče. Obyvatelé na Vysočině jsou ale vzorní. Meziroční nárust sběru těchto drobných spotřebičů se zde zvýšil o 12%“, říká Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému ELEKTROWIN.

 

„Vzájemná spolupráce společnosti ELEKTROWIN s Krajem Vysočina dlouhodobě přináší pozitivní výsledky. Lidé se již postupně naučili, že vysloužilé elektrospotřebiče do přírody nepatří, a že je třeba je donést na určené místo k recyklaci“, říká radní kraje pro životní prostředí Zdeněk Ryšavý.

 

Zvýšení povědomí lidí o nutnosti recyklace starého elektrozařízení na Vysočině významně pomohlo umístění Wintejnerů v kraji. Tento velkoobjemový kontejner byl umístěn do 46 sběrných dvorů v 18  městech a obcích. Občané do něj mohli odkládat chladničky, pračky, sekačky, vrtačky apod.

 

Další letošní úspěšnou akcí, která zvýšila lidem v Kraji Vysočina možnost zapojit se do recyklace elektroodpadu, byla návštěva Putujícího kontejneru. V termínu od 13. 4. do 9. 5. 2012 zavítal Mikroregion Novoměstsko a v období od 28. 5. do 15. 7. 2012 zavítal do Mikroregionu Telčsko. Obyvatelům pomohl s ekologickou recyklací především v místech, kde lidé nemají v místě bydliště k dispozici vlastní sběrný dvůr.

 

Motivovat děti ze základních škol k ekologické recyklaci vysloužilých elektrospotřebičů měl projekt Recyklační hlídka. Ta seznámila žáky čtyř škol z Kraje Vysočina zábavnou a interaktivní formou s pozitivními dopady recyklace na životní prostředí a umožnila jim ověřit si své „recyklační vědomosti“ prostřednictvím testů a soutěží.

 

Projektem Recyklační hlídka navazuje ELEKTROWIN ekologický projekt Ukliďme si svět, do kterého je zapojeno přes 200 tisíc žáků z více než 700 základních a středních škol po celé republice. Jen v Kraji Vysočina nyní sbírá 41 škol a žákům se podařilo nasbírat krásných 23 428 kg vysloužilého elektrozařízení!

  

Výsledky projektu Ukliďme si svět

Absolutní množství

ZŠ Vilémov

3 908

36,19

ZŠ a MŠ Cejle

3 406

340,60

ZŠ Bobrová

3 016

17,33

Přepočet na žáka

ZŠ a MŠ Cejle

3 406

340,60

ZŠ a MŠ Vepřová

2 298

79,24

ZŠ Malá

1 710

48,86

 

 Jedním z dalších úspěšných projektů v kraji je akce Recyklujte s hasiči. Do boje s elektroodpadem se již zapojilo 625 hasičských sborů z celé České republiky, z Vysočiny 69 sborů. Za prvních devět měsíců tohoto roku hasiči na Vysočině vysbírali 44 tun „Tato akce přináší výhody pro obě strany. Lidé již nemusejí ve svém okolí shánět nejbližší místo zpětného odběru, ale své vysloužilce přímo předají místním hasičům. Hasiči pak za svoji pomoc získají od kolektivního systému ELEKTROWIN odměnu,“ vysvětluje systém fungování projektu Roman Tvrzník.

 

Již tradičně zavítal ELEKTROWIN se svým informačním stánkem i do ZOO v Jihlavě. Poslední školní den tak měli všichni návštěvníci možnost za přinesený spotřebič získat vstupenku zdarma.

 

Po loňském úspěchu, kraj ve spolupráci s ELEKTROWINem, zopakoval akci Zaskočte si pro radu, jak se zbavit odpadu, kdy učitelé zavedli do pěti sběrných dvorů v Pacově, Pelhřimově, v Moravských Budějovicích, Žďáru nad Sázavou a Ledči nad Sázavou téměř 1000 žáků, aby se tak přímo v terénu dozvěděli, jak se nakládá s odpadem a proč je tak důležité jej recyklovat.

 

Spolupráci Kraje Vysočina a kolektivního systému ELEKTROWIN dokládá i polep linkového autobusu, který pravidelně jezdí na trase Nové Město na Moravě – Žďár nas Sázavou – Jihlava.

  

Pro více informací, kontaktujte:


Taťána Pokorná

Email: tpokorna@elektrowin.cz
Tel.: 731 492 677

 

David Laňka, Bison & Rose
Email
: david.lanka@bisonrose.cz

Tel.: 777 755 604

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Spolupráce Kraje Vysočina a ELEKTROWINu přinesla své ovoce
 

Zodpovídá: Ing. Pavla Bendová
Vytvořeno / změněno: 8.10.2012 / 8.10.2012
Informace vyžadují kontrolu

Počet návštěv: 11356
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek