Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Související témata

 
 
 

Spisovatel Jaroslav Hašek má na Vysočině originální pomník

Spisovatel Jaroslav Hašek má na Vysočině originální pomník
Dílo a život spisovatele Jaroslava Haška připomíná nově žulový pomník s názvem Hlava XXII, který byl o víkendu odhalen na křižovatce silnic z Lipnice na Dolní Město a Světlou nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Podle ředitele Vysočina Tourism Tomáše Čiháka přispěje ke zvýšení zájmu českých i zahraničních turistů o návštěvu Vysočiny, protože pomník odpovídá současnému trendu propagace specifických míst spojených s významnými nebo populárními osobnostmi.
 

 
 

Kamenný Haškův portrét vytvořil sochař Radomír Dvořák. Netradiční osmnáctitunový pomník vysoký 2,65 metru je složený z osmi částí, segmenty levého oka a úhlopříčné části temene hlavy jsou sejmuté a leží opodál. Na hladkých vnitřních stěnách dílů je vysekaný citát z Haškova nejslavnějšího díla Osudy dobrého vojáka Švejka v deseti jazycích. Pomník s názvem Hlava XXII odkazuje na světoznámý protiválečný román Josepha Hellera. Literární kritici prý Hellera po vydání románu upozornili na to, že se dostal blízko ke Švejkovi. V pokračování Hlavy XXII, románu Zavíráme, nechal Heller svého hrdinu se Švejkem debatovat.

 

Hašek (1883 až 1923) v Lipnici nad Sázavou a jejím okolí strávil poslední část života. V hostinci U České koruny napsal tři ze čtyř dílů svého proslulého románu Osudy dobrého vojáka Švejka. Na lipnickém hřbitově je spisovatel pohřben, v obci je také Haškovo muzeum.

 

 

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Spisovatel Jaroslav Hašek má na Vysočině originální pomník
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 29.4.2013 / 29.4.2013

Počet návštěv: 11828
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek