Cesta: Titulní stránka > Jana Fischerová - náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina


 

Smart technologie z Tchaj-wanu na Vysočinu

Smart technologie z Tchaj-wanu na Vysočinu
Je pravděpodobné, že v následujících letech se v běžném životě na Vysočině budeme setkávat stále častěji s technologickými novinkami, kterými se inspirujeme u partnerů z Tchaj-wanu. „Poté, co jsem měl možnost se zúčastnit Smart City Summit&Expo a viděl moderní technologie zlepšující a usnadňující životy a šetřící životní prostředí, si dovedu představit, že i u nás v praxi využijeme odzkoušené a praktické výhody např. internetu věcí, zaměříme se ještě více na úspory energií a zavádění inteligentních prvků do veřejné dopravy,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Podle jeho informací je pro Vysočinu obrovskou výzvou například on-line měření CO2 ve školách s nastavení okamžité odezvy a reakce.
 

 
 

Veletrh Smart City Summit&Expo se zaměřuje na témata využití umělé inteligenci, chytrého zdravotnictví a vzdělávání, ale také na čistou energii a zachování životního prostředí. Jde o nejvýznamnější veletrh svého duhu v oblasti informačních technologií v asijsko-pacifické oblasti s tím, že je pravidelně otázkou času, kdy se novinky ověřené praxí přenesou na evropský kontinent. „V případě Kraje Vysočina jsme si prověřili funkčnost záležitosti internetu věcí. Tato zařízení – v našem případě především čidla se během krátké doby objeví v našich zřizovaných organizacích. Chceme využít výhody vzdáleného monitoringu, propojení a výměny dat o konkrétních procesech, například o spotřebě energií,“ popisuje hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek praxi, která je před spuštěním. Do budoucna si dovede představit, že do běžné praxe přeneseme na Vysočině i velký trend, tedy měření CO2 ve školách, a to včetně následných reakcí. Tyto technologie zástupce Vysočiny na veletrhu nejvíce zaujaly. Pozornost hejtmana patřila také inteligentní dopravě. S ohledem na právě zaváděný nový systém veřejné dopravy v regionu měl možnost nastudovat výhody inteligentních zastávek, senzory hlídání dopravy, nabídku elektronických zařízení, které veřejnou dopravu usnadňují a zvyšují její komfort. 


Kraj Vysočina s tchaj-wanskými partnery už v minulosti velice úspěšně realizoval projekty eAmbulance - elektronické objednávání do ambulancí krajských nemocnic, které je využíváno 65 000 uživateli. Ve vybraných sbírkotvorných organizacích kraje je využíván Pruvodce4U – mobilnií aplikace NFC využívající QR kód, studenti Střední průmyslové školy Třebíč využívají technologie smart home v podobě chytrých zásuvek nebo uzavřený energetický systém off grid systém, Nemocnice Pelhřimov podle tchajwanského modelu chytře svítí. Jako příležitost chápe hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek nabídnutou spolupráci s vybranou tchaj-wnaskou technickou univerzitou při konstrukci autonomního vozítka, vyzkoušení mobilní zdravotní technologie pro ústavy sociální péče nebo sdílení vybraných standardů bezpečnosti při využití IP kamerových systémů.


  • Petr Pavlinec, odbor informatiky
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Smart technologie z Tchaj-wanu na Vysočinu
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 15.4.2019 / 15.4.2019

Počet návštěv: 3409
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek