Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21


 

Sklář Jaroslav Svoboda vystavuje svoji tvorbu v Bratislavě

Sklář Jaroslav Svoboda vystavuje svoji tvorbu v Bratislavě
Ve výstavních prostorách ministerstva kultury Slovenské republiky na náměstí Slovenského národního povstání v Bratislavě byla v uplynulém týdnu otevřena výstava přední osobnosti české sklářské tvorby Jaroslava Svobody, jehož životní i tvůrčí osud je bezprostředně spjat s Vysočinou. Hostem výstavy je slovenský sklář Drahomír Prihel. Výstava příznačně nazvaná Jaroslav Svoboda a jeho skleněný svět patří mezi nejrozsáhlejší autorovy zahraniční prezentace. Výstava v Bratislavě potrvá do 20. května 2014.
 

 
 

V rigorózním výběru je představena umělcova volná tvorba, v níž dominují autorsky broušené skleněné plastiky a objekty. V jakési historické retrospektivě pak Svobodou navržené a ve škrdlovické sklárně a následně ve sklárně na Karlově realizované soubory určené do bytového interiéru – vázy, talíře, žardiniéry a osvětlovací komorní lampy.

 

Na vernisáži pozdravila přítomné za Kraj Vysočina a potažmo za celou Českou republiku krajská radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Marie Kružíková. Výstavu připravenou ve spolupráci s Horáckou galerií v Novém Městě na Moravě zahájil její ředitel Josef Chalupa. Připomněl významný přínos Svobodova příchodu na Vysočinu – do sklárny Ústředí uměleckých řemesel ve Škrdlovicích, která se pod jeho vedením stala významný střediskem československé sklářské malosériové produkce hutně tvarovaného skla. Byla zde vybudována brusírna, sklárna byla plynofikována, byl modernizován a rozšířen její provoz. K jejímu věhlasu přispěla i Svobodou iniciovaná a organizovaná Škrdlovická sympozia, na něž dodnes vzpomíná řada sklářských výtvarníků i teoretiků. Sympozia, a bylo jich za ta léta devět, přispěla nejen k obohacení sklárny o nové vzory, ale setkání sklářských výtvarníků a sklářských mistrů podnítilo v obou případech hledání nových technologických postupů a jejich využití v artefaktech i sklářském designu. V roce 1990 se Škrdlovická sklárna v restituci vrátila rodině původních majitelů, aby v roce 2008 definitivně ukončila svou činnost. 

 

V roce 1990 zakoupil Jaroslav Svoboda nedaleko Škrdlovic na Karlově objekt staré školy. Nejdříve zde vybudoval brusírnu a posléze sklárnu, v níž navázal na svou předchozí organizační a tvůrčí činnost ve Škrdlovicích.

V této sklárně – na Karlově v rámci projektu Porta culturae ve spolupráci s Horáckou galerií bylo uspořádáno v roce 2012 mezinárodní sklářské sympozium – potažmo desáté sympozium sklářské tvorby, na němž se Jaroslav Svoboda organizačně podílel. S výsledky tohoto sympozia se veřejnost seznámila vloni na jaře na výstavě v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě. Přes den a zejména po setmění láká na výstavu svítící objekt Pyramidy. Návštěvníci obdivují virtuózně broušené vázy, plastiky, torza a atraktivní nabídku interiérového skla, která upoutává svou barevností a řemeslně dokonalým ztvárněním.

 

 

  • zpráva Horácké galerie v Novém Městě na Moravě
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 5.5.2014 / 5.5.2014

Počet návštěv: 4969
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek