Další informace

 
 

Doporučujeme

Naše bannery a ikonky pro vaše stránky:
  • Odkaz na zřizovatele
  • Fond Vysočiny
 
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro příspěvkové organizace


 

Setkání u sochy T. G. Masaryka připomnělo 98. výročí vzniku samostatného československého státu

Pietní akce
28. října si připomínáme vznik samostatného československého státu a letos jeho 98. výročí. Proto se zástupci Města Jihlavy, senátor Miloš Vystrčil, Radní Kraje Vysočina Martin Hyský, ale také představitelé Policie ČR v čele s krajským ředitelem Radkem Malířem, i zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu a Sokola Jihlava sešli, aby významnou událost uctili. Květiny položili u sochy T. G. Masaryka v parku u Kina Dukla na ulici Jana Masaryka.
 

 
 

„Přeji si, abychom významný odkaz 28. října nezapomněli my ani naši potomci a měli stále na paměti, že nic není zadarmo. A že i o demokracii je nutné pečovat, také stále chránit naši identitu a kulturu a mít na paměti, že naši předci o ni museli bojovat a tvrdě zaplatit.  Může se nám zdát, že až tak přímé nebezpečí nehrozí. Kdykoliv však může přijít někdo, kdo se prohlásí za mesiáše, který má v kapse zdánlivě jednoduchá řešení, mluví jazykem lidu a tak dále. V historii máme zářné příklady, kam tato cesta vedla. A sáhnu-li do starověku, stejně tak, jako nebyl Řím postavený za jeden jediný den, tak ani jeho civilizace nepadla ze dne na den. A ani nejstrašnější konflikty lidské historie a různé totalitní režimy nevznikly ze dne na den,“ zdůraznil ve svém proslovu krajský radní Martin Hyský, který také poděkoval organizátorům setkání a účastníkům piety.


Na pietní akci vystoupil Smíšený pěvecký sbor Foester Sokola Jihlava, který na závěr zazpíval českou hymnu. Květiny k replice původní sochy T. G. Masaryka, která dříve stávala před Gymnáziem Jihlava a kterou v roce 1961 nechali komunisté strhnout a rozbít, položili zástupci Města Jihlavy v čele s primátorem Rudolfem Chloupkem, senátor Miloš Vystrčil, krajský radní Martin Hyský, ale také zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu i Sokola Jihlava. O své myšlenky se nakonec podělil i představitel Českého svazu bojovníků za svobodu Zdeněk Laštovička. „Pokud bych jako obyvatel Vysočiny dostal otázku, kde bych chtěl prožít důstojnou a vlasteneckou oslavu 28. října, tak by odpověď zněla jednoznačně. Na Pražském hradu, ale v roce 1928, na třetím hradním nádvoří, kde byl u příležitosti 10. výročí vzniku republiky vztyčen a odhalen žulový obelisk nazvaný Sloup svobody nebo-li Mrákotínský monolit, který pochází z vysočinského lomu u Mrákotína a který byl vztyčen památce padlých v I. světové válce,“ uvedl Zdeněk Laštovička.


 

 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 27.10.2016 / 27.10.2016

Počet návštěv: 5657
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek