Cesta: Titulní stránka > Jan Břížďala - radní Kraje Vysočina > Tiskové zprávy


 

Seniorům začal sloužit nový Domov pro seniory v Pelhřimově

Dps Pelhřimov
Hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek a starosta Pelhřimova Leopold Bambula dnes slavnostně zahájili provoz nového městského Domova pro seniory v Pelhřimově. Moderní komplex zasazený v klidném prostředí městských sadů poskytne zázemí pro chodící, ležící i imobilní občany v počtu celkem 101 osob. Stavba nového stylového komplexu trvala 24 měsíců a přišla na 170 milionů korun.
 

 
 

Klienti nového domova budou ubytováni v bezbariérových 67 jednolůžkových a 17 dvoulůžkových pokojích s vlastním hygienickým zařízením. Stravování bude zajištěno v jídelně s vlastní kuchyní. „Rovněž bude možno využívat občerstvení v bufetu s možností občerstvení i pro neubytované návštěvníky. Praní osobního a ložního prádla ve vlastní prádelně včetně sušení a žehlení. Lékařskou péči pro klienty bude obstarávat smluvní lékař s ordinačními hodinami v domově, odbornou lékařskou péči potom specializovaní lékaři ve svých ordinacích v Pelhřimově,“ doplnil ředitel Domova pro seniory Pelhřimov Josef Scháněl.

 

Domov pro seniory bude poskytovat pobytové sociální služby občanům, kteří mají sníženou soběstačnost zejména z důvodu věku, jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby. „Na začátku každé dobré věci je velká myšlenka. Bylo by skvělé pokud by příjemné prostředí veřejných prostranství nového domova mohli v blízké době využívat i ostatní občané Pelhřimova. Tak jak jsem si zázemí domova prohlédl, jsem přesvědčen, že bude odpovídat standardům důstojného stárnutí po další desítky let,“ uvedl při otevření domova hejtman Jiří Běhounek.

 

Služba bude obsahovat tyto základní činnosti:

 • poskytnutí ubytování (bude zahrnovat také topení, teplou a studenou vodu,
 • elektrický proud, úklid, praní, žehlení a drobné opravy prádla)
 • poskytnutí stravy (strava bude poskytována v rozsahu tří hlavních jídel a
 •  jednoho vedlejšího jídla u stravy normální, u stravy diabetické v rozsahu tří
 • hlavních a dvou vedlejších jídel)

 

V nabídce domova pro seniory jsou také:

 • pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu
 • pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu
 • zprostředkování kontaktu se společenským prostředím
 • sociálně terapeutické činnosti
 •  aktivizační činnosti
 • pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí

 

Mezi další činnosti, které domov začne poskytovat během prázdnin bude patřit stravování pro pečovatelskou službu a na podzim se rozjede i provoz denního stacionáře.

 

„Na území kraje Vysočina v současné době funguje 24 domovů pro seniory z nichž polovinu zřizuje kraj Vysočina, zaměstnávají zhruba 1300 osob. Včetně nového zařízení v Pelhřimově (poznámka autora: jehož zřizovatelem je město) je v našem regionu v domovech pro seniory celkem 2413 lůžek. Kraj v letošním roce na provoz všech zařízení tohoto typu přispěl částkou vyšší než 30 milionů korun,“ uvedl radní kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Petr Krčál.

 

Z materiálů Městského úřadu Pelhřimov zpracovala

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 17.7.2009 / 17.7.2009

Počet návštěv: 31900
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies