Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport


 

Sanační práce ve sklepích galerie vedly k objevení neznámých prostor

Sklepní prostory galerie
Odborníci, kteří ve sklepích Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě provádějí sanační práce, objevili zazděný vchod. „Jde o vchod do další úrovně sklepa případně o klenutí nad zapomenutou studnou. V žádných historických mapových podkladech jsme ho neznamenali, zakreslený není ani v mapách jihlavského podzemí,“ říká Eva Pausarová z majetkového odboru Krajského úřadu Kraje Vysočina. Právě místo objeveného vchodu je největším zdrojem vlhkosti, kterou nasakuje zdivo nosných konstrukcí a vzlíná do přízemí objektu.
 

 
 

„Probíhá sanování sklepních prostor, bude vybudováno přisávání vzduchu z venkovního prostředí s předehřevem ve vzduchotechnických jednotkách a rozvod vzduchu do všech sklepních prostor, který posílí přirozenou cirkulaci. Přirozený pohyb vzduchu ve sklepě historicky byl a je nyní revitalizován. Z tohoto důvodu budou obnovené také některé anglické dvorky, tedy otvory provzdušňující a prosvětlující podzemí. „Do dvorního traktu byly v minulosti obnoveny všechny čtyři sklepní světlíky, do ulice budou ze tří historických obnoveny dva, jeden zůstane zazděný, protože se nachází přímo pod vchodem do budovy. Tento anglický dvorek bude nahrazen nově vybudovaným v prostoru nejhlubší sklepní koje, kde bude realizováno přisávání pro VZT,“ doplňuje Eva Pausarová. „Snažíme se co nejvíce navrátit k původnímu historickému otevření objektu a to pomocí rehabilitace nevhodně zazděných prostor. V podstatě vizuálně i fyzicky propojujeme suterén s prvním podlažím,“ vysvětluje hlavní projektant Michal Zlatuška.


Předpokládané náklady na sanační práce ve sklepích Oblastní galerie v Jihlavě vyšplhají na tři miliony korun, navýšit by je mohly vzniklé vícepráce. Hotové by měly být v červnu, potom by měl sklep sloužit galerii jako skladovací prostory a v závislosti na vlhkosti prostředí případně i jako další expoziční prostor.

 

  • Ondřej Rázl, odbor sekretariátu hejtmana
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 724 650 270, e-mail: razl.o@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 22.2.2016 / 22.2.2016

Počet návštěv: 4421
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek