Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Osobnosti oceněné skleněnou medailí


 

Rudolf Fišer

Rudolf Fišer
Oceněn v roce 2015
 

 
 

Historická práce Rudolfa Fišera významně přispěla k zapsání třebíčských památek na prestižní seznam UNESCO. Nominační zpráva vycházela převážně z pramenů, které publikoval v rámci své badatelské činnosti.


¨


Rudolf Fišer se narodil v Domaželicích u Přerova a od svých devíti let vyrůstal v Třebíči. Po absolvování gymnázia vystudoval dějepis a češtinu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Oběma předmětům pak vyučoval na různých školách. V letech 1971 až 1979 působil jako odborný asistent na katedře historie a etnografie Filozofické fakulty univerzity v Brně. Po návratu do Třebíče zastával od roku 1979 až do svého odchodu do penze v roce 2002 funkci zástupce ředitele na zdejším gymnáziu.

Oblastí zájmu Rudolfa Fišera se staly obecné dějiny se zaměřením na středověkou historii slovanských národů. V tomto oboru publikoval řadu vědeckých studií a článků, včetně referátu pro XV. světový kongres historických věd v Sofii.

Po odchodu z brněnské fakulty zaměřil svou pozornost na regionální historii Třebíče. Věnoval se městu, benediktinskému klášteru a židovskému ghettu. Po léta psal popularizační články do regionálního tisku. Ve svém díle se zabývá zejména historickým zpracováním židovského osídlení Třebíče. Díky mravenčí práci a hlubokým znalostem objevil pro veřejnost taje života Židů, jejich každodenní starosti i radosti a také historii vzniku, rozkvětu a úpadku židovské čtvrti. Často přednáší v rámci židovského festivalu Šamajim, a zejména pro třebíčskou pobočku České křesťanské akademie. Je autorem nebo spoluautorem řady významných publikací.

Svou badatelskou prací výrazně přispěl k zapsání třebíčských památek na seznam UNESCO. Nominační zpráva pro zápis vycházela převážně z jeho pramenů. Nemalou měrou se podílel také na zpracování katalogu památek UNESCO v Třebíči pro Kraj Vysočina. Spolupracoval se Stanislavem Vrškou na vytvoření historicky cenného a turisticky atraktivního modelu třebíčského ghetta. Další model zachycuje historické centrum Třebíče.

Přínos práce Rudolfa Fišera daleko překročil hranice samotného města, na které se ve svém bádání soustředil.


Rudolf Fišer

 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 25.1.2016 / 25.1.2016

Počet návštěv: 7919
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies