Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Související témata

 
 
 

Rozpočet populárně: Vysočina dnes představila originální aplikaci

PC
Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek dnes představil uživatelsky originální podobu rozpočtu Kraje Vysočina. Nová webová aplikace má poukázat na transparentnost hospodaření kraje v jednoduchém a srozumitelném členění. „K aktualizaci dat dochází pravidelně každý den, a tak mohou spoluobčané sledovat změny v reálném čase,“ upozornil Jiří Běhounek. Novinkou krajského „rozklikávacího“ rozpočtu je i tzv. bublinová aplikace, která umožňuje jednoduché „balancování rozpočtu“ mezi zdroji a výdaji kraje.
 

 
 

Na novém speciálním rozpočtovém portále Kraje Vysočina http://www.kr-vysocina.cz/rozpocet  je nadále k dispozici rozpočet tak, jak ho dosud veřejnost zná – tedy rozdělený do jednotlivých kapitol. „Nově nabízíme uživatelům rozdělení krajských peněz do tzv. oblastí. Výdaje tak dělíme logicky podle konkrétních oblastí a přiřazujeme je ke konkrétním veřejným službám. Příkladem je například absence výdajů na nemovitý majetek, protože ty jsou logičtěji přiřazeny ke konkrétním oblastem – např. ke zdravotnictví, školství nebo sociálním věcem. Uživatelům jsou k dispozici také údaje o disponibilních zdrojích kraje, takže obrázek o tom, jak kraj hospodaří, je  úplný,“ vysvětluje  Vladimír Novotný, náměstek hejtmana pro oblast financí. Zároveň upozorňuje i na speciální funkci rozpočtového portálu. Nově je uživatelům k dispozici tzv. „bublinová“ aplikace, která je příkladem sdílené dobré praxe kolegů z Estonska. Zájemcům umožní prostřednictvím skutečných čísel modelovat krajské příjmy a výdaje a sledovat rovnováhu mezi nimi.

 

Nová aplikace, kterou Kraj Vysočina představuje pod názvem Rozpočet populárně, vznikala zhruba čtyři měsíce, je dílem krajských analytiků a informatiků, využívá čistě krajská data shromažďovaná v krajském datovém skladu a je ideálním prostředkem k veřejné kontrole hospodaření s veřejnými prostředky.

 

Rozpočet Kraje Vysočina letos počítá s celkovými zdroji 8,3 miliard korun a se stejnými výdaji. Populární rozpočet je jedním z kroků Kraje Vysočina směřujících k transparentnosti a  možnosti zvýšené veřejné kontroly. „Plníme tak ve velmi krátkém čase jeden z bodů programového prohlášení Rady Kraje Vysočina na období 2012 – 2015 a jsme také prvním krajem, který takový specializovaný portál o hospodaření a rozpočtu spustil,“ uzavřel Jiří Běhounek.

 

Více informací Dana Buřičová, odbor analýz a podpory řízení Krajského úřadu Kraje Vysočina, tel.: 564 602 331, e-mail: buricova.d@kr-vysocina.cz

 

 

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Rozpočet populárně: Vysočina dnes představila originální aplikaci
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 23.4.2013 / 23.4.2013

Počet návštěv: 10827
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek