Cesta: Titulní stránka > Miroslav Houška - náměstek hejtmana Kraje Vysočina > Tiskové zprávy


 

Řešení potíží se sluchem nejen v sociálních službách

Trápí vás potíže se sluchem? Jste klientem pobytové sociální služby nebo se do takové organizace chystáte? Začtěte se tedy do níže uvedených řádků a hledejte pro sebe to nejvhodnější řešení. V uplynulých třech letech proběhl na Vysočině projekt s názvem Nové přístupy, metody a technologie v oblasti diagnostiky a korekce sluchových vad u seniorů v pobytových zařízeních sociálních služeb, který byl podpořen Technologickou agenturou České republiky. "Výstupy z tohoto projektu mohou totiž výrazně zlepšit situaci osob při řešení sluchových potíží," uvedl Jan Tourek, radní za sociální oblast Kraje Vysočina.
 

 
 

Pilotního šetření se v rámci projektu zúčastnily tři organizace: Domov Jeřabina Pelhřimov se svým Domovem pro seniory v Onšově, dále Domov Nové Syrovice a Domov pro seniory Lesnov Jihlava. Z řad jejich uživatelů byli vybráni klienti se sluchovými vadami, kteří absolvovali speciální vyšetření ve Sluchovém centru v Medical Healthcom, spol.s.r.o. v Praze a začaly se řešit možnosti korekce sluchových vad. Současně s tím se začali proškolovat pracovníci daných organizací, kteří se naučili následnou péči o sluchadla a řešení konkrétních potřeb uživatelů.

Paralelně s vyšetřením sluchu se začala dlouhodobá práce na tvorbě dvou významných pomocníků při péči o seniory se sluchovou vadou. Tou první je vytvoření mobilní aplikace k orientačnímu posouzení existence vady sluchu a druhým neméně důležitým milníkem byla práce na tvorbě Metodiky individuálního plánování péče o seniory se sluchovou vadou.

Nově vzniklá metodika by se měla stát významným pomocníkem pro všechny pracovníky sociálních služeb, kteří pečují o osoby s vadou sluchu. Stejně tak může být metodika využita i širokou veřejností, která se zajímá o problematiku sluchu. V metodice je možné nalézt například 6 hlavních kroků pro efektivní péči o uživatele se sluchovou vadou, ale i zásady komunikace s člověkem se sluchovou vadou. V další části metodiky je popsán systém mobilní aplikace pro měření sluchu a základní informace o individuálním plánování péče o seniory se sluchovou vadou. Důležitou informací je potom i to, že uvedená metodika byla certifikována Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, čímž se především pro pracovníky v sociálních službách zvýšila její hodnota. Na níže uvedeném odkazu zájemci najdou prolink nejen na stažení metodiky, ale i mobilní aplikace: https://ksp.vspj.cz/uvod/projekty/narodni/aktualni.

Aby se co nejvíce využily projektové aktivity, je v zájmu realizačního týmu zvýšit povědomí o vzniklé metodice a mobilní aplikaci pro širokou odbornou i laickou veřejnost. Věříme, že tento projekt se stane významným pomocníkem pro všechny zájemce o řešení poruch sluchu. Své dotazy mohou zasílat na adresu projektsluch@vspj.cz.  


  • Táňa Křížová, odbor sociálních věcí
    Krajský úřad Kraje Vysočina

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 20.1.2022 / 20.1.2022

Počet návštěv: 920
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies