Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2009 > Září


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Řeky na Vysočině budou dnes kulminovat. Lidé nejsou ohroženi.

most
Déšť a tání zvedly na Vysočině hladiny řek. Během noci spadlo ve vyšších polohách kraje Vysočina místy i více než 15 mm srážek, nemrzlo a stále rychle odtává sníh. V současné době jsou na Vysočině dosaženy a vyhlášeny III. stupně povodňové aktivity (SPA) na dvou měrných profilech ČHMÚ - na řece Jihlavě v Bransouzích a na řece Sázavě v Chlístově. Hladina stoupá i na Jihlavě v Ptáčově u Třebíče. II. stupně povodňové aktivity jsou hlášeny z deseti míst na Vysočině.
 

 
 

„Hydrometeorologové  očekávají během dnešního dne v oblasti Vysočiny  na vodních tocích  kulminaci (poznámka autora: na některých už v dopoledních hodinách) a postupné klesání průtoků, nejdříve v horních částech povodí a následně níže, s občasným zakolísáním. Oproti situaci z posledních 12 hodin jsou očekávány srážky se slabší intenzitou,“ uvedl RNDr. Milan Šálek z ČHMÚ, pobočky Brno.

 

Dnes v dopoledních hodinách preventivně zasedla Povodňová komise kraje Vysočina. "Během dnešní noci prudce rostly vlivem stálé srážkové aktivity hladiny některých řek v regionu. Nebylo zřejmé, jak se bude situace vyvíjet, jaké dopady bude mít na bezpečnost a majetek občanů. Po zjištění aktuálních informací se situace jeví méně dramaticky, ale krajská povodňová komise bude i nadále vývoj situace v kraji Vysočina monitorovat tak, aby v případě nutnosti včas reagovala v návaznosti na odhady vývoje hladin řek," uvedl  Josef Matějek, první místopředseda Povodňové komise kraje Vysočina. 

„Oceňujeme především rychlou a kompetentní práci povodňových orgánů obcí a obcí s rozšířenou působností. Hlavní váha povinností spočívá právě na nich. Jsou prvními, kdo musí konat. Do této doby nebyla krajské povodňové komisi nahlášena taková povodňová událost, která by si vyžádala náš zásah,“ uvedl tajemník povodňové komise kraje Jaroslav Mikyna.

 

Hasičský záchranný sbor kraje Vysočina za posledních 24 hodin eviduje celkem 10 výjezdů s čerpáním vody ze zatopených sklepů a čištění a tlakování kanalizace. „Provedli jsme i tři preventivní monitoringy vodních toků,“ informoval ředitel Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Drahoslav Ryba.

 

„Do zítřejšího rána se na Vysočině nepřepokládají výraznější srážky (místy maximálně do 10 mm). Podobné počasí bude i o víkendu. 60 – 70% sněhu v regionu už odtálo, menší zásoby sněhu jsou v lesních porostech a sníh stále leží ve vyšších polohách regionu,“ uvedl Milan Šálek z ČHMÚ

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Řeky na Vysočině budou dnes kulminovat. Lidé nejsou ohroženi.
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 6.3.2009 / 6.3.2009

Počet návštěv: 11042
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek