Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu


 

Regiony chtějí mít i nadále vliv na fungování Evropské unie

Vlajky
Přes 330 politických představitelů regionů členských států EU podepsalo prohlášení, ve kterém požadují pokračování regionální politiky EU financované ze strukturálních fondů i po roce 2020. Zástupci iniciativy se sešli koncem září na konferenci v Bruselu, aby hejtman Dolního Rakouska Erwin Pröll jako iniciátor akce z pověření regionů v Evropě předal podpisové archy institucím EU.
 

 
 

Existují náznaky, že regionální politika jako vlastní oblast politiky EU by mohla být v blízké budoucnosti ohrožena a vliv regionů by mohl dlouhodobě nepřímo klesat. Přitom právě regiony jsou ve svém rozhodování nejblíže svým obyvatelům a jejich každodennímu životu. Podpisy se získávaly na nejvyšší politické úrovni. Iniciativa spojuje regiony ze všech částí Evropy. Má vysokou důležitost jak pro regiony v zemích, které jsou čistými plátci do rozpočtu EU, tak samozřejmě i v regionech výrazně chudších.

 

Při zveřejnění této iniciativy se uskutečnila konference ve Výboru regionů v Bruselu nazvaná Přínos regionální politiky EU ke zvládání budoucích výzev. Účastnilo se jí více než 300 vysokých regionálních představitelů z evropských členských států. Za Kraj Vysočina se setkání zúčastnil krajský radní pro regionální rozvoj Martin Hyský, který také jediný za Českou republiku vystoupil na konferenci se svým příspěvkem. „Už v minulosti jsme se osvědčili jako efektivní administrátoři podpory. Víme, kde přesně máme pomoci, tak aby byla naše práce účelná. Budoucnost předpokládá, že regiony budou mezi sebou spolupracovat a najdou společnou řeč pro naplňování společných cílů, například tak, jak se to daří Evropskému regionu Dunaj – Vltava, který sdružuje některé německé, rakouské a české regiony včetně Kraje Vysočina,“ uvedl radní Martin Hyský.

 

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek k tomu uvádí: „Evropu chápu jako srozumitelnou skládačku složenou z aktivních regionů, které jsou připraveny využít všech příležitostí, které jsou systémem generovány.“


  • Jan Skála, odbor sekretariátu hejtmana
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: skala.j@kr-vysocina.cz
  • foto: © FKPH, web: fkph.net
 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 30.9.2016 / 30.9.2016

Počet návštěv: 7359
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu, 20/22, Rue du Commerce, 1000 Brusel Ixelles, Belgie, e-mail: info@vysocina.eu
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek