Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Regionální onkologické péče může být modelem pro státy Evropy

TK k onkologické péči na Vysočině
Na Vysočině se krajským nemocnicím podařilo spojit síly a vytvořit síť onkologické péče upravující jednotnost zdravotnických postupů. Ty zahrnují diagnostikování nemoci přes samotnou léčbu, vedení dokumentace a konzilií, ale také sledování zdravotního stavu pacientů po vyléčení. Způsob, kterým je k pacientům na Vysočině přistupováno, není běžný v žádném jiném regionu ČR. Podobnou praxi, po které volají nejen zřizovatelé, ale také zdravotní pojišťovny a ve výsledku i samy nemocnice zatím nabízí pouze další tři evropské regiony. Zájem o vysočinský model je v Evropě obrovský.
 

 
 

„Důvodem je především snaha o zajištění dostupnosti odpovídající péče pro kohokoli bez ohledu na vzdálenost jeho bydliště od komplexního onkologického centra. Onkologická pracoviště v nemocnicích kraje budou pracovat s jednotnými standardy a protokoly, budou sdílet informace o pacientovi, ošetří ho a budou s ním pracovat v Pelhřimově, stejně jako v Novém Městě na Moravě, až podle závažnosti onemocnění a diagnózy jej budou předávat vyšším pracovištím například v Jihlavě, podle potřeby také specializovaným ústavům,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.


V roce 2014 bylo na území Kraje Vysočina nahlášeno více než 3900  nových onkologických pacientů, ročně toto číslo zhruba o 100 osob narůstá. Díky důsledně vedené prevenci a práci s pacienty klesá na Vysočině úmrtnost na onkologická onemocnění, roste však počet lidí, o které je třeba se po onkologické péči dlouhodobě starat – v současné době jde o více než 25 tisíc osob. „Kraj Vysočina nabízí plnou infrastrukturu pro moderní onkologickou péči a její organizace a výsledky jsou nyní pilotní vzorem pro státy Evropské unie. O tisíce onkologických pacientů se podle modelu starají nemocnice v regionu s gesční rolí Komplexního onkologického centra  Nemocnice Jihlava. Rozprostření kompetencí po regionu nabízí výhodu dostupnosti, individuální přístup, kvalitní péči co nejblíže místu bydliště a možnost plošné kontroly kvality péče napříč celým regionem. Pro lékaře je pak obrovskou výhodou posílení včasné diagnostiky a prevence. V tomto ohledu je Kraj Vysočina ukázkovým regionem. Především ve screeningu prsu je Kraj Vysočina na prvním místě v prevenci a počtu návštěv, obdobně si stojí i v případě ostatních diagnóz,“ říká docent Ladislav Dušek, vedoucí Institutu biostatistiky a analýz Lékařské fakulty MU Brno.


Nový model organizace péče postavený v Kraji Vysočina na spolupráci všech krajských nemocnic už byl uznán i v zahraničí, a to jako příklad správné praxe. V rámci informačního systému www.onkonet.cz nabízí pouze Kraj Vysočina plnohodnotnou mapu péče. Kromě systémového řešení onkologické péče napříč regionem bez nutnosti centralizace a vzdálení se pacientovi, je pacientům na Vysočině k dispozici také Průvodce pacienta onkologickou péčí Kraje Vysočina.


Komplexní onkologické centrum pro Kraj Vysočina funguje v Nemocnici Jihlava od roku 2008. Je chápáno jako nejvyšší stupeň péče o nemocné se zhoubnými nádory. Ostatní krajské nemocnice Kraje Vysočina včetně jednoho soukromého pracoviště v Třebíči jsou tzv. Kooperativní skupinou poskytující plnohodnotnou onkologickou péči.


 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Regionální onkologické péče může být modelem pro státy Evropy
 

Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 30.9.2016 / 30.9.2016

Počet návštěv: 3802
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • Czech POINT
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Vysočina šetří energii
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek