Cesta: Titulní stránka > Zahraniční vztahy


 

Rakousko trápí tranzit vytěženého českého dřeva

Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek tento týden přijal velvyslankyni Rakouské republiky J.E. Bettinu Kirnbauer.
 

 
 

„Jde o první diplomatickou návštěvu, se kterou jsem měl jako hejtman Vysočiny možnost z očí do očí diskutovat pohled na fungování krajských samospráv. Velvyslankyně, která je ve své funkci necelý rok, se zajímala především o aktuální covidovou situaci v regionu, o průběh zvládání a dopady pandemie, ocenila spolupráci partnerských regionů Vysočiny a Dolního Rakouska, kde kontakty a spolupráce fungovaly i v době povinných distanců. Velice příjemná byla výměna zkušeností s podporou regionálních produktů. Zatímco na české straně hraje velkou roli pro výběr výrobku nejnižší cena v obchodních řetězcích, na rakouské straně mají místní výrobky velkou oblibu a veřejnost je ochotná si za ně připlatit, navíc je vyhledává. I u nás se ale situace pomalu mění, vnímání poměru kvality a ceny u potravin se především u mladé generace stává kritériem pro nákup zboží na trzích nebo ze dvora,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

 

Bettina Kirnbauer otevřela i téma dopravy, především pak spojení Prahy s Vídní. Rakouskou stranu velice trápí nedokončené kvalitní a kapacitní silniční spojení obou států. V této souvislosti byla zmíněna plánovaná výstavba vysokorychlostní železniční trati, která by měla v budoucnu Prahu spojit přes Brno s Vídní. Méně radosti dělá rakouské straně extrémní tranzit vytěženého kůrovcového dřeva, které je z České republiky přes Rakousko převáženo dále do evropských zemí. Stejně jako u nás i za hranicemi silnice pod naloženými těžkými návěsy trpí, přetížené náklady se podepisují na kvalitě a životnosti dopravní sítě. Rakousko řeší v současné době totožné problémy, jako Česká republika – kůrovce a sucho.

Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek informoval velvyslankyni Bettinu Kirnbauer o připravované regionální konferenci k dobrovolnictví, kterou plánuje Kraj Vysočina a požádal ji o zprostředkování kontaktů na rakouské odborníky, kteří by měli zájem sdílet své zkušenosti, pohovořit o současné prověřené praxi, o metodách tamní rozvinuté dobrovolnické sítě a poukázat na příklady dobré praxe. Zmíněn byl i vážný zájem Střední průmyslové školy stavební akademika S. Bechyně v Havlíčkově Brodě o zprostředkování kontaktů na možnou partnerskou školu.

 

Velvyslankyni Rakouské republiky doprovodil na oficiální návštěvě Vysočiny honorární konzul Georg Stöger.

J. E. Bettina Kirnbauer navštíví Kraj Vysočina opět v říjnu, kdy pro ni bude připraven celodenní regionální program.

Velvyslankyně

Velvyslankyně

  • Více informací Zbyněk Čech, odbor sekretariátu hejtmana, Krajský úřad Kraje Vysočina, e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 15.7.2021 / 15.7.2021

Počet návštěv: 1393
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek