Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Osobnosti oceněné kamennou medailí


 

Radek Jaroš

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a oceněný Radek Jaroš
Oceněn v roce 2015
 

 
 

Radek Jaroš se vypracoval na jednoho z nejuznávanějších světových horolezců. Jako dosud jediný z českých lezců zdolal již všech 14 osmitisícových vrcholů světa.Horolezec Radek Jaroš podniká své výstupy alpským stylem v malém týmu, bez kyslíkových přístrojů. V den svých pětačtyřicátých narozenin vystoupil na Manáslu dokonce sólově. V roce 2011 pak sólově vystoupil na vrchol čtvrté nejvyšší hory světa Lhotse. Další úspěšný výstup absolvoval v roce 2012, kdy zdolal vrchol desáté nejvyšší hory světa Annapurny. Při tomto výstupu utrpěl těžké omrzliny na nohou a postupně musel podstoupit amputaci více článků prstů. Ani tato zkušenost ho neodradila od příprav k výstupu na poslední osmitisícovku, která mu ještě odolávala. Na K2 nakonec vystoupil v červenci 2014 a zkompletoval tak pomyslnou „Korunu Himálaje“. Jako patnáctý ve světě a první Čech vystoupil na všech 14 osmitisícovek bez použití umělého kyslíku.

Jeho přístup k horám je charakteristický i tím, že podle vlastních slov nechce nad horami vítězit. Už po prvním zdolání nejvyšší hory světa v roce 1998 prohlásil: „Mount Everest jsem nepokořil, ale hora mi souhrou okolností dovolila, abych na ni vystoupil.“

Radek Jaroš je i nadšeným propagátorem horolezectví: fotografuje, filmuje, provozuje svůj web a přednáší. Ve svém domovském regionu pořádá besedy, pomáhá s propagací kraje a při svých expedicích bývá v kontaktu přes satelitní telefon s posluchači z Vysočiny na vlnách Českého rozhlasu Region. S Arnoštem Tabáškem napsal knihy Dobývání nebe a Hory shora.

Společně se Zdeňkem Hrubým obdržel nejvyšší ocenění Českého klubu fair play. Při výstupu na Dhaulágirí pomohli dvěma polským horolezcům postiženým výškovou nemocí a při cestě z vrcholu zachraňovali další dva horolezce, tentokrát ze Španělska. Při záchraně druhých riskovali své životy a zároveň vědomě snižovali šanci na úspěch své expedice.

Radek Jaroš je špičkový sportovec s obrovskou vůlí a obdivuhodným charakterem, což mnohokrát dokázal na nejvyšších vrcholcích světa. Zároveň je to skromný a férový člověk, pevně ukotvený ve svém zázemí na Vysočině.


Hejtman Jiří Běhounek a oceněný Radek Jaroš

 

 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 25.1.2016 / 25.1.2016

Počet návštěv: 5266
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek