Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport


 

Rada vlády jednala o strategii v oblasti vyloučení

Hrzánský palác v Praze byl svědkem jednání Rady vlády pro integraci Romů, které se účastnili zástupci jednotlivých krajů České republiky. Za kraj Vysočina se jednání zúčastnil radní kraje pro oblast sociálních záležitostí, multikulturní výchovy a prevence sociální patologie Petr Krčál. Ten také přednesl základní obrysy pohledů kraje Vysočina na otázku vládní Strategie boje proti sociálnímu vyloučení, kterou krajům předložil ministr pro lidská práva Michael Kocáb.
 

 
 

Komunitní pomoc a svépomoc, která si někdy klade za cíle značně složité a náročné, a to od vysoké kriminality, špatné infrastruktury škol pro rómské děti, národnostní rozpory, až po špatné podmínky pro využívání volného času, se neobejde bez výrazné pomoci pomáhajících profesionálů, jejich odborných pracovišť a spolupracujících dobrovolníků. Strategie boje proti sociálnímu vyloučení je komplexní materiál, který by měl do budoucna řešit nejenom vytvoření Agentury pro sociální začleňování, ale měl by napomoci integraci sociálně vyloučených osob, které jsou bez zaměstnání a jsou dlouhodobě izolování v různých rómských komunitách. „Osobně jsem ze zkušeností přesvědčen, že pokud nebude hlavním iniciátorem dění ve vyloučených komunitách sama komunita, například prostřednictvím svých neformálních vůdců a dalších iniciativních občanů, nebude dobře fungovat žádná iniciativa a opatření ze strany státu, krajů a místních samospráv,“ řekl na jednání krajský  radní Petr Krčál.

 

Agentura pro sociální začleňování by měla postupně začít pracovat v nejvíce problematických krajích, a to Ústeckém, Libereckém, Moravskoslezském a Jihomoravském. Ta by měla prostřednictvím svých pracovníků aktivně pomáhat začleňovat Rómy a Romky do sociálních komunit měst i obcí a měla by vytvářet podmínky v rámci integračního procesu, který nebyl doposud komplexně realizován. V neposlední řadě by agentura měla výrazně zlepšit podmínky pro zaměstnávání Rómů a očekává se, že vstoupí v jednání s obcemi a městy v otázkách bydlení a dalších neformálních občanských aktivit sociálně vyloučených lidí.

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Rada vlády jednala o strategii v oblasti vyloučení
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 1.3.2010 / 1.3.2010

Počet návštěv: 8563
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek