Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21


 

Rada Kraje Vysočina schválila první dotace na kotlíky

2050 žádostí o kotlíkové dotace v celkové výši 230 826 806 korun dnes schválila Rada Kraje Vysočina. Od 18. ledna do 30. března 2016 bylo na adresu Kraje Vysočina osobně, elektronicky nebo poštou doručeno 2413 žádostí s celkem nárokovanou částkou vyšší než 268 miliónů korun. „Nejčastěji evidujeme žádost o výměny kotlů kombinovaných na uhlí a biomasu, těchto žádostí jsme registrovali zhruba 40 %, zhruba o polovinu méně žádostí je směřováno na výměnu kotle na biomasu, stejně tedy 13 % žadatelů má zájem o kondenzační plynový kotel, dále o automatický kotel na uhlí a stejný poměr žadatelů chce tepelné čerpadlo,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.
 

 
 

Dle statistiky Kraje Vysočina dorazilo nejvíce žádostí o kotlíkovou dotaci z okresu Žďár nad Sázavou – 645 žádostí, dále z okresu Pelhřimov – 566 žádostí, „nejmenší“ zájem eviduje kraj z okresu Jihlava – 303 žádostí bez ohledu na úspěšnost získání dotace. Poslední podpořená žádost o kotlíkovou dotaci byla Kraji Vysočina doručena 5. února 2016 a vzhledem k tomu, že byla dnes Radou Kraje Vysočina schválena, pomůže s výměnou topného tělesa v katastru Jihlavy.


„Po schválení bude s úspěšnými žadateli uzavřena veřejnoprávní smlouva o poskytnutí dotace. Smlouvy by mohly být rozeslány do tří týdnů, úspěšní žadatelé  budou mít 20  dní na jejich podpis a vrácení k  zaevidování. K výměně kotle pak musí dojít nejpozději do 6 měsíců od uzavření smlouvy. „Zájem o kotlíkové dotace splnil naše očekávání, jen je nám líto, že v tuto chvíli nemáme od ministerstva životního prostředí žádnou odpověď na naši žádost z letošního 10. února o přidělení dalších dotačních peněz pro připravené žadatele. Lidem v Kraji Vysočina není lhostejné životní prostředí a i prostřednictvím těchto dotací se snaží přispět k jeho zlepšení,“ uvedl Zdeněk Chlád, kterého nyní čeká podpis 4100 originálů smluv. Jak sám říká, rád by tento podpisový maraton stihl do dvou týdnů.


Cílem dotačního titulu je snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Kraji Vysočina prostřednictvím výměny stávajících kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním v rodinných domech za nové nízkoemisní zdroje. Lidé mohou vyměnit svůj stávající kotel na pevná paliva s ručním přikládáním, a to za kotle na pevná paliva, plynové kondenzační kotle a tepelná čerpadla. Instalace nového zdroje vytápění může být spojena také s instalací solárně termických soustav pro přitápění nebo přípravu teplé vody a tzv. „mikro“ energetickými opatřeními. Maximální výše dotace na jeden dílčí projekt může být až 127 500 korun, výše podpory se pohybuje v rozpětí 70 až 80 procent. V případě realizace v prioritním území je 5% bonifikace. „Z prioritní oblasti, tedy z měst Humpolec, Pelhřimov, Třebíč a Velké Meziříčí bylo doporučeno 167 žádostí k podpoře,“ informoval Zdeněk Chlád. Kraj Vysočina se zavázal k podpoře výměny zhruba 1600 kotlů. Velký zájem veřejnosti tuto hodnotu o téměř 30% přesáhl.


Nejčastějším důvodem pro vyřazení žádosti o kotlíkovou dotaci bylo nesplnění formálních náležitostí žádosti, tj. špatně a neúplně vyplněná žádost při identifikaci žadatele apod. Pokud to bylo dle pravidel programu možné, žadatel byl vyzván k doplnění své žádosti, což bylo téměř 70% žadatelů.    


V Kraji Vysočina se kotlíkové dotace v roce 2016 rozdělují poprvé v historii.

Logo

  • Eva Láníková, odbor regionálního rozvoje
    Krajský úřad Kraje Vysočina, Jihlava
  • Více informací pro tisk Jitka Svatošová, oddělení tiskové, Krajský úřad Kraje Vysočina, tel.: 724 650 123, e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 26.4.2016 / 26.4.2016

Počet návštěv: 8079
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek