Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2016 > Červenec


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Putovní výstava třebíčských betlémů bude k vidění v Dolním Rakousku

Betlém
Muzeum Vysočiny Třebíč spolupracuje od letošního roku s Muzeem betlémů v dolnorakouském Vösendorfu (předměstí Vídně). Partnerství se datuje od dubna, kdy pracovníci tohoto muzea přijeli na exkurzi do depozitáře Muzea Vysočiny Třebíč, a na následných setkáních se domluvili na výměně výstav dokumentujících nejlepší výtvory betlémářství, které mají obě oblasti k dispozici.
 

 
 

„Podobná spolupráce se už v minulosti odehrála a byla velmi úspěšná. Proto věřím, že budou obě muzea pokračovat v započaté tradici, vymění si zkušenosti a zároveň se svým způsobem obohatí,“ uvedla k partnerství radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková, která zároveň připomněla, že jedním z partnerských regionů Kraje Vysočina je právě Dolní Rakousko.

 

V rámci dubnové návštěvy si rakouští pracovníci pod vedením Franze Wostalka prohlédli sbírku betlémů, která obsahuje hlavně papírové malované betlémy, typické pro Třebíč. Partneři projevili zájem zejména o putovní výstavu třebíčských betlémů, která zahrnuje dvanáct skříňkových betlémů různých autorů (Čeloud, Huňáček, Charvát, Křivánek, Podsedník, Svoboda, Syrový, Uhlíř, Zimola, Žamberský atd.) a jeden velký stavěcí betlém Josefa Pokorného (1876 –1957), vše doplněné o kolekci sedmnácti tabel s ukázkou práce třebíčských betlemářů.

 

Naopak v polovině června přijal pozvání do dolnorakouského muzea betlémů (1. Niederösterreichisches Krippenmuseum ve Vösendorfu) ředitel Muzea Vysočiny Třebíč Jaroslav Martínek, kterého doprovázela kurátorka sbírky betlémů, etnografkou  Eva Tomášová. Kromě prohlídky stálé expozice betlémů v nově opravené sýpce na předměstí Vídně se v tamních dílnách uskutečnila rekonstrukce třebíčského betlému Eduarda Charváta (1906–1995). Na betlému ze 70. let 20. století, který před třemi lety pořídili manželé Wostalkovi ve Znojmě, byly vyměněny poničené části papírových skal, podkladový mech a byly vyztuženy některé z poškozených figurek. Opravený betlém byl pak umístěn do stálé expozice, která se otevírá veřejnosti vždy před letními prázdninami.


Obě muzea pak na konci června v Třebíči slavnostně podepsala dohodu o vzájemné spolupráci na období 2017–2018. „Jsem velmi rád, že tímto setkáním navazujeme na předchozí přeshraniční spolupráci podobného typu, která se uskutečnila už v roce 2011–2012 společnou výstavou Česko-rakouské betlémy v Malovaném domě v Třebíči v rámci projektu Porta culturae. Výstavu tehdy navštívilo za období Vánoc přes sedm tisíc návštěvníků, proto se velmi těším a zároveň jsem také velmi zvědavý, s jakým zájmem se u návštěvníků setká tato současně připravovaná výstava – jak na české, tak na rakouské straně,“ uvedl po podpisu dohody ředitel třebíčského muzea Jaroslav Martínek. 


Do dolnorakouského Vösendorfu se poveze putovní výstava třebíčských betlémů, která byla od roku 1992 vystavena už na téměř třiceti místech České republiky, ale také se podívala například do polské Varšavy nebo slovenské Bratislavy. Recipročně pak ze svých sbírek Muzeum betlémů ve Vösendorfu zapůjčí třebíčskému muzeu výstavu nejlepších rakouských betlemářů.

 

  • Více informací Eva Tomášová, Muzeum Vysočiny Třebíč, tel.: 568 824 658, e-mail: e.tomasova@muzeumtr.cz
  • Foto: Archiv Muzeum Vysočiny Třebíč
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Putovní výstava třebíčských betlémů bude k vidění v Dolním Rakousku
 

Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 4.7.2016 / 4.7.2016

Počet návštěv: 2530
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek