Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Prvorepublikovou dámou v jihlavském muzeu

Výstava
Minulý týden byla v přízemním sále Muzea Vysočiny Jihlava zahájena výstava s názvem Za dámu, která zde potrvá až do velikonočního pondělí 28. března 2016. „Jako snad každé ženě i mně je móda blízká, a proto s radostí vítám každou příležitost, kdy si mohu prohlédnout zajímavé modely šatů a módních doplňků, a to nejen těch právě moderních, ale i těch z dob dřívějších, které jsou pro nás často inspirací,“ uvedla Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
 

 
 

Stylově byla vernisáž zahájena písní Oldřicha Nového Jen pro ten dnešní den, která naladila patřičnou dobovou atmosféru. Úvodní slovo pronesla kurátorka výstavy Sylva Pospíchalová z jihlavského muzea společně s autorkou odborných doprovodných textů Ludmilou Růženeckou, která přečetla úryvek z cestopisného díla Karla Čapka Výlet do Španěl popisující hřeben do vlasů, který zde sloužil nejen jako ozdoba, ale i k upevnění mantily. Obdobný hřeben si mohli návštěvníci následně prohlédnout na výstavě, jejímž prostřednictvím nahlédnou do dámského šatníku. Základ výstavy tvoří kolekce dámských doplňků a šatů vášnivé sběratelky Magdy Růžičkové, s níž je možné se setkat při různých historizujících příležitostí, na nichž je oblečená do některého ze svých krásných starobylých modelů, které sbírá již řadu let. Díky vynikající stylizaci muzejních výtvarnic vznikl ve výstavním sále střípek 1. republiky zaměřený převážně na ženy. K vidění jsou šaty, nepřeberné množství kabelek – gobelínových, korálkových a kožených tzv. psaníček, rozmanité pokrývky hlavy a doplňky včetně divadelního kukátka. Prvorepublikové modely se vyznačují precizní kvalitou krejčovské práce a použitými luxusními materiály. Novodobé repliky jsou proto velmi často snadno rozeznatelné od originálu. Vystaven je i původní pár botiček z 19. století zvaných zlaté lilie, které pocházejí z Číny. Pokud Vám název nic neříká, přijďte se dozvědět, jakou významnou roli v životě hrály.


V rámci doprovodných textů se dočtete o historii kabelek, rukavičkách, pokrývkách hlavy a dalších nezbytných módních doplňcích jakou jsou slunečníky, ale též o vývoji ženského spodního prádla a vyhlášené módní síni Johanny Podolské, která oblékala i Adinu Mandlovou, Olgu Scheinpflugovou či manželku prezidenta Beneše Hanu.


Výstava

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Prvorepublikovou dámou v jihlavském muzeu
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 1.2.2016 / 1.2.2016

Počet návštěv: 2833
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek