Cesta: Titulní stránka > Zdravotnický portál Kraje Vysočina > Zdravotnictví v Kraji Vysočina > Projekty > První pomoc do škol


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Projekt První pomoc do škol

Projekt První pomoc do škol
 
 
 
 


Celokrajský projekt První pomoc do škol si klade za cíl poskytnout mladým lidem základní znalosti v poskytování laické zdravotnické první pomoci. Projekt je každoročně realizovaný na základních a středních školách v Kraji Vysočina již od roku 2004.

     

     

Potřeba znalostí první pomoci má však mimo běžné životní situace ještě další významný rozměr, a to v kontextu řešení mimořádných událostí a krizových stavů. Prvním článkem zdravotnického záchranného řetězce je totiž jednotlivec, jeho znalosti, schopnosti a ochota pomoci.

   
   


Výuka laické první pomoci je určena pro čtrnáctileté a sedmnáctileté studenty, přičemž nižší ročníky absolvují 10 vyučovacích hodin a pro starší studenty jsou v rámci výuky připraveny tři hodiny zaměřené například na kardiopulmonální resuscitaci nebo komunikaci s dispečerem zdravotnického operačního střediska. Odborné vedení kurzů zajišťují pracovníci Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina, příspěvkové organizace, dále kvalifikovaní lektoři oblastních spolků Českého červeného kříže a studenti a pedagogové zdravotnických škol. Část výuky je pod vedením hasičů věnována integrovanému záchrannému systému.


    
     

Do projektu První pomoc do škol je v Kraji Vysočina dlouhodobě zapojeno téměř sto procent základních škol a přes osmdesát procent středních škol a učilišť. 


 


V letošním školním roce (2016/2017) je do projektu zapojeno 149 základních škol a 48 středních škol a učilišť. Celkem bude proškoleno 8 834 žáků a studentů a určitě stojí za připomenutí, že v dosavadních třinácti ročnících již bylo proškoleno přes sto tisíc mladých lidí.


 


Pozitivní zpětná odezva od žáků, rodičů i pedagogů nás přesvědčuje, že výuka první pomoci ve školách má své opodstatnění. Pokud by se žáci dostali k nějaké mimořádné situaci, budou si vědět rady a svojí pomocí mohou třeba zachránit lidský život. Z hodnotících dotazníků vyplývá, že účastníci kurzu nejvíce oceňují praktické ukázky poskytování první pomoci, zejména procvičování resuscitace a dalších zdravotnických technik. Mladší žáci pak označují za nejatraktivnější část kurzu výuku záchranářů s výjezdovým vozidlem.

      

     

Náklady na realizaci projektu První pomoc do škol se každý rok blíží částce 1,9 milionu korun.  

 
 

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Informace vyžadují kontrolu
Počet návštěv: 93858

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek