Cesta: Titulní stránka > Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina > Tiskové zprávy


 

První handicapovaní klienti z Jinošova se stěhují do nového bydlení

Kavárna Pohoda.
Už začátkem příštího týdne se první dvanáctka klientů Domova bez zámku Náměšť nad Oslavou přestěhuje do nového bydlení ve Velké Bíteši. V rámci transformačního procesu pro ně Kraj Vysočina v první fázi postavil skupinové domácnosti začleněné do běžné bytové výstavby. Díky spolufinancování z EU mohly být do transformace zařazeny i ústavy v Těchobuzi a Křižanově. „Transformaci chápeme jako příležitost ke změně přístupu k handicapovaným klientům ústavů sociální péče. Už není nutné, aby žili v uzavřených zařízeních zcela odříznutých od běžného života,“ uvedl těsně před startem stěhování Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí.
 

 
 

V Ústavu sociální péče Jinošov – dnes Domov bez zámku se v únoru 2008 z důvodu dlouhodobého působení dřevokazného hmyzu zřítila část stropu. Klienti ústavu po přechodnou dobu bydleli v náhradních prostorách běžné ubytovny v Náměšti nad Oslavou. Následně se přestěhovali do několika ubytoven a bytů na dobu, než bude vystavěno nové bydlení. Nové prostředí i nové podněty bez problémů přijali, a také do nových domků se podle ředitelky domova Aleny Brožkové velice těší. V současné době jsou ve Velké Bíteši dostavěny dva bytové objekty, každý s kapacitou šest osob. Další dva domečky jsou před dokončením v Náměšti nad Oslavou. Tady kromě domečků v místě po bývalém městském úřadě, soudě a šatlavě vzniklo prostorné zázemí pro terapeutickou dílnu, školení a kavárničku, která bude začátkem jara slavnostně otevřena pro veřejnost.

 

Transformace ÚSP Jinošov (na Domov bez zámku) předpokládá ve všech svých 3 fázích náklady přesahující 62 miliónů korun, za kterými se skrývá chráněné  bydlení ve Velké Bíteši, Náměšti nad Oslavou, Pucově, Hrotovicích, Jaroměřicích nad Rokytnou a Okříškách. Do dvou let tak získá nové bydlení dalších bezmála šest desítek klientů bývalého ÚSP. Domečky pro klienty se speciálními potřebami jsou vybavené speciálními polohovacími lůžky, mají moderní sociální zařízení, technické místnosti a společenskou část v podobě kuchyňky s obývací částí s televizí. Ubytovací kapacita počítá i s odlehčovacím lůžkem, kam může být na dobu až tří měsíců umístěna osoba, které je speciální péče poskytována běžně v rodině, ale závažné skutečnosti to dočasně vylučují. Domy jsou energeticky úsporné a respektují speciální potřeby svých uživatelů.

 

Do procesu transformace byl zapojen také Ústav sociální péče pro mentálně postižené Těchobuz (dnes Domov Jeřabina). „Na Pelhřimovsku tedy plánujeme výstavbu nových zařízení pro 72 stávajících klientů. Projekt na dva domky v Cetorazi a dva v Pelhřimově již příslušné orgány schválily,“ upřesnil Jiří Bína z krajského odboru sociálních věcí s tím, že do poloviny roku 2015 vznikne síť služeb nového typu také v Humpolci, Počátkách, Horní Cerekvi a v Novém Rychnově.

 

Stranou změn nezůstal ani Ústav sociální péče Křižanov, ze kterého odejde zhruba polovina klientů, kteří budou žít ve Velkém Meziříčí, Žďáru nad Sázavou, Bystřici nad Pernštejnem, Křižanově a v Bobrové.

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 23.11.2012 / 23.11.2012

Počet návštěv: 17877
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies