Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Projekt MagNet: Starostové z programového území přeshraniční spolupráce s Rakouskem podruhé čerpali inspiraci u našich sousedů

Starostové
V úterý 15. května se uskutečnila druhá exkurze v rámci projektu „Podpora přeshraniční spolupráce v oblasti udržitelného rozvoje MA21/Gemeinde21“, zkráceně MagNet, realizovaného v Programu INTERREG V-A Rakousko-Česká republika. Cílem exkurzí je představit příklady úspěšných obcí, v nichž se podařilo oživit centrum obce. V řadě venkovských obcí, především v příhraničí, dochází k odlivu obyvatel, dalším obcím hrozí toto nebezpečí do budoucna. Tentokrát jsme navštívili Jihomoravský kraj.
 

 
 

Exkurze začala v obci Blatnička, která se nachází 20km jižně od Uherského Hradiště. Obec Blatnička vznikla už ve 13. století jako zemědělská obec, dnes má 450 obyvatel a je známá především díky místnímu vínu a lidovým krojům. V obci bylo realizováno mnoho zajímavých projektů. Jedním z nich byla stavba čističky odpadních vod a zavedení protipovodňových opatření na řece Svodnice a nádrži Blatnička. Dále byla navštívena vyhlídka nad obcí, místní opravený kostelík s moderními vitrážemi a „lesní fitness“, jejichž stavba byla rovněž podpořena z různých dotačních zdrojů. Prohlídka obce v doprovodu paní starostky byla zakončena v muzeu, které zároveň slouží jako výrobna krojů, kterou provozuje Tradice Slovácka o.p.s. V dílně, která vznikla v zrekonstruované budově bývalé školy, šijí tradičním způsobem švadleny kroje pro folklórní soubory z celé České republiky. V druhém patře budovy provozují muzeum s výstavou krojů, vybavení domů a tradicemi z různých koutů Moravy.


Odpolední program pokračoval v obci Nová Lhota, která leží na úpatí Bílých Karpat a jedná se o nejvýše položenou obec Jihomoravského kraje (484 m n. m.). První písemná zmínka o obci je z roku 1598 a má okolo 700 obyvatel. Návštěva začala v Ekocentru Karpaty, přeshraničním centru environmentálního vzdělávání a výchovy, které je v průběhu roku využíváno školami z příhraničního regionu Jihomoravského kraje i Slovenska. Ekocentrum bylo vybudováno v budově bývalé celnice z Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR-SR. Ekocentrum je ve vlastnictví obce a kromě škol ho navštěvují i rodiny s dětmi či zájmové skupiny.Budova  také slouží pro volnočasové aktivity a setkávání obyvatel obce. Jako doplnění ubytovací kapacity k ekocentru byla ve středu obce opravena fara, ve které vzniklo 28 lůžek a společenská místnost. Naproti faře bylo z dotací vybudováno moderní multifunkční hřiště, jak pro výuku tělesné výchovy místní školy, sportovní oddíly, tak i pro veřejnost. Exkurze byla zakončena prezentací starosty obce o projektech realizovaných v rámci přeshraniční spolupráce Rakousko – ČR.

 

Další exkurze proběhne v září 2018 do Dolního Rakouska. Účastníci exkurze mohou využít společnou dopravu zdarma. Celá exkurze bude tlumočena. Veškeré náklady jsou hrazeny z projektu MagNet.

Interreg

StarostovéStarostovéStarostovéStarostové

 • V případě zájmu o účast na exkurzi či o informace k projektu MagNet, kontaktujte, prosím Mgr. Evu Leligdonovou, odbor regionálního rozvoje, tel. 564 602 559, e-mail: leligdonová.e@kr-vysocina.cz.

 

 

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 18.5.2018 / 18.5.2018

Počet návštěv: 2219
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek