Cesta: Titulní stránka > e-bezpečnost Kraje Vysočina > Aktuálně z bezpečnosti > Pro odborníky


 

Pro odborníky

 
 
 
    rssRSS kanál
 
 • Kritická zranitelnost CMS Joomla! (16.12.2015)

  Byla objevena kritická zranitelnost CMS Joomla!, která se vyskytuje ve všech verzích od 1.5.0 do 3.4.5 včetně. Důrazně doporučujeme provést update na verzi 3.4.6, která zranitelnost již neobsahuje.

  Zdroj: govcert.cz

   
 • PHP je nejrizikovější jazyk pro vývoj webových aplikací (7.12.2015)

  Tato informace vyplývá ze zprávy o provedeném průzkumu, který se zabýval testováním bezpečnosti webových aplikací. Od října 2013 do března 2015 společnost Veracode otestovala bezpečnost více než 200 000 webových aplikací dle metodiky OWASP. Výzkumníci došli k závěru, že nejvíce chyb na 1 MB zdrojového kódu obsahovali aplikace napsané v PHP (případně také v ColdFusion a Classic ASP, ale vzhledem k zastaralosti těchto technologií se nejedná o relevantní informace).

   
 • Bezpečnostní záplaty Node.js (4.12.2015)

  Dnes byly zveřejněny bezpečnostní záplaty prostředí Node.js. Pokud zmíněný framework pro vývoj webových aplikací používáte, doporučujeme provést update.

   
 • Zranitelnost PORT FAIL umožňuje přes VPN odhalit skutečnou IP adresu (30.11.2015)

  V důsledku zranitelnosti zvané "Port Fail" je útočník schopen odhalit reálnou IP adresu uživatele připojeného na stejný VPN server. Utočníkovi "stačí" na svém klientu zapnout port forwarding a nějakým způsobem přinutit uživatele, aby se připojil na jeho server na konkrétní port - např. pomocí podvrhnuté webové URL, kterou mu zašle e-mailem.

  Postižené by měly být všechny operační systémy a VPN protokoly, včetně IPSec, PPTP, OpenVPN, apod.

  Poskytovatelé těchto protokolů byly o zranitelnosti dopředu informování.

  Zdroj: http://www.securityweek.com/

   
 • TLS Root CA instalovaný na počítačích DELL (25.11.2015)

  Počítače DELL s předinstalovaným OS Windows byly v poslední době prodávány s nainstalovaným kořenovým certifikátem CA s názvem eDellRoot. Tento certifikát obsahuje privátní klíče s jejichž pomocí je možné vygenerovat certifikát, který bude pro takovýto počítač důvěryhodný, což je možné využít např. k MITM útoku.

  Na těchto stránkách (https://edell.tlsfun.de/) si mohou uživatelé počítačů DELL ověřit, zda mají ve svém počítači předinstalován eDellRoot certifikát.

  Zdroj: http://securityaffairs.co/wordpress/42212/malware/dell-edellroot-root-certificate.html

   
 • Opravena chyba ve VMWare Flex BlazeDS (20.11.2015)

  VMWare vydal záplaty na zranitelnost XML External Entity ve svém modulu Flex BlazeDS.

   
 • Chyba v přepínačích D-Link DGS-1210 (19.11.2015)

  V důsledku chyby může útočník získat přístup ke konfiguračnímu souboru uloženému na flash paměti přepínače

   
 • Aktualizace knihovny Libpng řeší známé zranitelnosti (19.11.2015)

  12.11.2015 byly vydány aktualizace knihovny libpng, které opravují známé zranitelnosti.

   
 • Joomla! SQL Injection (19.11.2015)

  Byla nalezena nová zranitelnost oblíbeného redakčního systému Joomla! Útočník by vhodným SQL Injection byl schopen získat privilegovaný přístup k postižené stránce. Je doporučeno upgradovat redakční systém na verzi 3.4.5, která již zranitelnost neobsahuje.

   
 • Kritická zranitelnost IE MS15-093 (19.8.2015)

  18.8 byla vydána záplata (KB3088903) kritické zranitelnosti IE MS15-093 umožňující vzdálené spuštění libovolného kódu pod právy aktuálního uživatele a to zobrazením upravené webové stránky v prohlížeči Internet Explorer.

  Před instalací této záplaty je doporučeno obezřetné chování či používání jiného webového prohlížeče.
  Více informací na https://technet.microsoft.com/library/security/MS15-093

   
 • Vydaná záplata pro Windows zero-day (24.7.2015)

  Microsoft 20.7. vydal záplatu pro zranitelnost, která byla nalezena ve velkém souboru dat, který byl zveřejněn po průniku do italské společnosti Hacking Team. Microsoft označil zranitelnost jako "kritickou", protože se týká přímo Kernelu. Zranitelnost se nachází např. ve Windows Vista, Windows 7, 8, 8.1 či Windows Server 2008 a vyšší. Je vysoce pravděpodobné, že se nachází také na již nepodporovaných verzích jako je např. Windows XP či v připravovaném releasu Windows 10.
  Doporučujeme aplikovat záplatu KB3079904
  Zdroj CSIRT.CZ

   
 • Kritická zranitelnost MS Windows - HTTP.sys - MS15-034 (15.4.2015)

  Byla zveřejněna kritická zranitelnost operačního sytému MS Windows. Zranitelnost umožňuje spuštění libovolného kódu se systémovým oprávněním a to zasláním speciálně upraveného HTTP requestu. V kyberprostoru se začínájí objevovat skripty a exploity využívající tuto zranitelnost. více informací o zranitelnosti na https://technet.microsoft.com/library/security/ms15-034 Důrazně doporučujeme apllikovat co nejdříve bezpečnostní záplatu KB3042553 a to zejména u veřejně dostupných webových serverů bežících na IIS a Windows!

   
 • ‘FREAK’ - nová zranitelnost SSL/TLS (6.3.2015)

  Byla objevená další závažná a velice rozšířená (cca 36.7% HTTPS serverů) zranitelnost SSL/TLS. Zranitelnost spočívá v možnosti vynucení použití kryptografických prostředků nižší úrovně zabezpečení (klíč 512 bitů), který je v současné době možné prolomit. Celá situace nahrává zejména MITM útokům. Doporučujeme ověřit zranitelnost Vámi provozovaného systému případně provést potřebná opatření.
  více informací na http://securityaffairs.co
  Informace o dopadu na produkty Microsoft zde

   
 • Kritická chyba v Microsoft Windows (17.2.2015)

  Byla vydána záplata kritické chyby v Group Policy OS Windows, umožňující získat plnou kontrolu nad uvedeným systémem. Útočník tak může libovolně instalovat aplikace, číst a upravovat data, vytvařet uživatelské účty atp. Pro OS Windows Server 2003, který je zranitelný na uvedenou chybu, nebude záplata vydána vůbec. U ostatních verzí doporučujeme aplikaci záplaty co nejdříve přes standardní Windows Update kanál.
  více informací na https://technet.microsoft.com/library/security/MS15-011

   
 • Kritická chyba v knihovně glibc - Linux (28.1.2015)

  Byla objevena kritická chyba v knihovně glibc, kterou využívají OS Debian, Red Hat, CentOS, Fedora aj. Jedná se o chybu buffer overflow ve funkci gethostbyname. Útočník tak při využití této chyby může spustit nežádoucí kód a to dokonce vzdáleně při překladu DNS. Důrazně doporučujeme aplikaci záplaty této zranitelnosti. Podrobnosti na http://ma.ttias.be/critical-glibc-update-cve-2015-0235-gethostbyname-calls/

   
 • Závažná zranitelnost Windows Server (20.11.2014)

  Microsoft vcera vecer uvolnil neplanovany patch pro Windows Server, ktery zaplatuje kritickou chybu v overovani uzivatele.
  Zjednodusene receno, utocnik ktery ziska prava domenoveho uzivatele, se muze na nezaplatovanem systemu prihlasit jako domenovy administrator.
  V pripade ze provozujete Windows AD, doporucuji co nejdrive aktualizovat a zkontrolovat logy, zdali jiz utocnika nemate v systemu.

  Vice viz zde:
  http://blogs.technet.com/b/srd/archive/2014/11/18/additional-information-about-cve-2014-6324.aspx

  Behem instalace aktualizaci pak overit, zdali jsou instalovany i aktualizace z 11. listopadu, ktere adresuji dalsi kritickou zranitelnost Windows Secure channel, umoznujici vzdalene spusteni kodu:
  https://technet.microsoft.com/en-us/library/security/ms14-066.as

 • Automatický útok na CMS Drupal (3.11.2014)

  V CMS Drupal, které využívá více jak milión webu, došlo ke zneužití zranitelnosti SA-CORE-2014-005 - Drupal core - SQL injection, o které jsme již dříve infomovali zde, k automatickému plošnému útoku na zranitelné weby. Dle dostupných informací je tak vysoce pravděpodobné, že pokud jste neaplikovali bezpečnostní záplatu do 16. 10. 2014 01:00 a provozujete zranitelnou verzi CMS Drupal, býl Váš web kompromitován! Samotný upgrade na novější verzi je nedostatečný a neřeší samotnou kompromitaci webu.
  Doporučený postup je znepřístupnění webu a obnovu zdrojových kódů i databáze ze záloh starších jak 15. 10. 2014.
  Více informací uvnitř dokumentu

   
 • POODLE - zranitelnost využívá SSL 3.0 protokol (23.10.2014)

  Pracovníci Google odhalili závažnou chybu v zabezpečení šifrované komunikace, kterou označili POODLE (Padding Oracle On Downgraded Legacy Encryption). Přestože je protokol SSL 3.0 již téměř 15 let starý a je dávno nahrazen novější verzi protokolu TLS, je stále využíván z hlediska kompatibility v mnoha webových službách k ochraně komunikace mezi uživatelem a internetovou stránkou. K tomuto zabezpečení starým SSL dochází, pokud z nějakého důvodu nelze navázat spojení pomocí nového protokolu TLS.

  Doporučujeme na webových serverech zakázat používání SSL 3.0 protokolu. Využívat nejnovější verze protokolu TLS.

  http://www.govcert.cz/cs/informacni-servis/zranitelnosti/poodle---zranitelnost-vyuziva-ssl-30-protokol/

   
 • Závažná zranitelnost v CMS Drupal (23.10.2014)

  Ve středu 15.10.2014 byla zveřejněna nová bezpečnostní aktualizace Drupal 7.32, která řeší velmi vážnou chybu. Jedná se o možnost SQL Injection. To znamená, že útočník má možnost kompletně převzít správu vašich stránek. Jelikož se jedná o chybu přímo v jádru Drupal, zranitelnost se týká všech stránek běžících na Drupal 7.31 a nižší (Drupal 6 se tento problém netýká).

  Objevují se první informaceo zne­užití této bezpečnostní chyby v masivním měřítku.

  vice na:
  https://www.drupal.cz/clanky/bezpecnost/aktualizujte-sve-weby-objevena-nejzavaznejsi-zranitelnost-v-drupal-731-nizsi-za-posledni-roky

   
 • Výroční zpráva Web Application Attack report do firmy Imperva (23.10.2014)

  Jedním z výstupů je informace, že WordPress je CMS, na který se nejvíce útočí.

  Vyroční zpráva je dostupná na:
  http://www.imperva.com/docs/HII_Web_Application_Attack_Report_Ed5.pdf

   
 

Zobrazeno je 20 z celkem 102 záznamů na stránce:  

< předchozí stránka  1 2 3 4 -5- 6  další stránka >
 
 

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Informace vyžadují kontrolu
Počet návštěv: 50639

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek