Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce
Jasným vítězem letošního ročníku výzkumu Město pro byznys se v Kraji Vysočina stalo město Světlá nad Sázavou. Na druhé příčce se v kraji umístil Humpolec a na třetí Velké Meziříčí. Srovnávací výzkum zpracovává analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.
Kraj Vysočina zahajuje modernizaci dalšího úseku silnice II/353 spojující krajské město Jihlavu a Žďár nad Sázavou. Stavba začíná napojením na obchvat Jamného a končí před obcí Stáj. Celková délka rekonstrukce je cca 5,4 km. Daný úsek komunikace II/353 leží na Páteřní silniční síti Kraje Vysočina a její technický stav a šířkové uspořádání jsou v současnosti v nevyhovujícím stavu. Modernizace silnice II/353 od obchvatu Jamného po lesní úsek před obcí Stáj bude provedena v rámci projektů II/353 Stáj – Zhoř, 1. stavba a II/353 Stáj – Zhoř, 2. stavba.
V úterý 8. března se v Jihlavě pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka a 1. náměstkyně hejtmana Hany Hajnové konalo krajské shromáždění Sdružení místních samospráv ČR. Představitelé SMS ČR na něm referovali o aktuální činnosti Sdružení, například o snahách navýšit po dvouletém zmrazení odměny představitelů samospráv či o koordinaci humanitárních aktivit v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Složka dokumentů: Informace pro volební orgány
Složka dokumentů: Informace pro volební orgány
Složka dokumentů: Informace pro volební orgány
Složka dokumentů: Informace pro volební orgány
Složka dokumentů: Důležitá upozornění a termíny
Složka dokumentů: Důležitá upozornění a termíny
Složka dokumentů: Metodické pokyny pro obce a DSO
Složka dokumentů: Důležitá upozornění a termíny
Složka dokumentů: Důležitá upozornění a termíny
Složka dokumentů: Důležitá upozornění a termíny
Radost z blížících se prázdnin, kamarádství, soutěživost – to všechno a ještě mnohé další se naplno projevilo na akci lesní pedagogiky „S lesníkem do lesa“. Ta proběhla na konci června v Malém lese nedaleko studánky U Křiváku u Žďáru nad Sázavou. Více než 110 dětí ze žďárských základních škol si mohlo na devíti stanovištích osvojit nejen teoretické znalosti o lese, ale získat i praktické zkušenosti.
Kraj Vysočina zveřejnil v těchto dnech na svých webových stránkách Výroční zprávu Kraje Vysočina za rok 2021. V osvědčené elektronické podobě a přehledném členění se zájemci dozvědí o činnosti krajské samosprávy i důležitých informacích z chodu krajského úřadu za uplynulý rok. Na více než 150 stranách je shrnuto vše, čeho kraj dosáhl a kam směřuje.
V minulém týdnu se v Jihlavě na mezinárodní konferenci „FORESTS´ FUTURE 2022 – Consequences of Bark Beetle Calamity in Central Europe“ sešli vědci a lesničtí odborníci z osmi zemí Evropy a diskutovali o průběhu kůrovcové kalamity, obnově lesa na vzniklých velkoplošných holinách i o budoucnosti lesů ve střední Evropě. Garantem setkání byl Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, záštitu nad konferencí poskytl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.
V Kraji Vysočina se do letošní květnové akce „Do práce na kole“ zapojilo rekordních 1 359 příznivců aktivní mobility, ale i těch, kteří přijali výzvu zapojit se do týmů a zkusit změnit alespoň na měsíc své dopravní návyky. Kraj Vysočina odměnil koloběžkami 5 vylosovaných jednotlivců, kteří překonali ve svých městech pravidelnost 66 %. Současně kraj podpořil zapojení středních škol, které zřizuje a kde má přímo možnost zlepšovat podmínky a vybavení a nabídnout tak zaměstnancům i žákům možnost volby způsobu dopravy. „Nový cyklomobiliář se nyní plánuje na SPŠ a VOŠ Žďár na Sázavou a Gymnáziu a Obchodní akademii v Pelhřimově, stojany na kola, cykloboxy i samoobslužný servisní stojan jsou už od roku 2019 k dispozici na Střední průmyslové škole v Třebíči,“ zmínil krajský radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jan Břížďala.
Podle původních plánů měly v těchto dnech finišovat klíčové aktivity projektu s názvem Zkvalitnění péče o osoby s poruchami autistického spektra v Kraji Vysočina. Do jejich uskutečňování však citelně zasáhla epidemie covidu, a tak realizační tým projektu požádal řídící orgán o jeho prodloužení. Žádosti bylo vyhověno a projekt byl prodloužen do 31. října letošního roku. „Jde o vítanou zprávu, díky které bude možné dokončit klíčové aktivity, bonusem je pak jejich rozšíření, což se projeví v dalším zkvalitnění péče o osoby s poruchami autistického spektra,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Jan Tourek.
V letošním už třináctém ročníku tradiční akce Čistá Vysočina se podařilo přírodě ulehčit od 70 tun odpadků. Krajská správa a údržba silnic Vysočiny svezla z 2 000 km silnic I., II. a III. třídy 48 tun odpadků, dalších více než 20 tun se svezlo z přihlášených komunikací v majetku obcí. Dobrovolníci se také pustili do úklidu řeky Sázavy, kde sesbírali více než jednu tunu odpadků.
Na konci minulého týdne předal radní Kraje Vysočina pro oblast školství a informačních technologií Jan Břížďala ceny vítězům v krajské soutěži „Jak vidím a chci změnit místo, kde žiju“. Jednalo se už o druhý ročník soutěže, ve které měli středoškolačky a středoškoláci využít mapové prostředí aplikace Storymaps k prezentaci vlastního nápadu. Tentokrát měli za úkol popsat místa ve svém bydlišti, která se jim líbí, a pak označit ta, která by potřebovala zlepšit. Právě nejkreativnější nápady na změnu měst a obcí v regionu porota odměnila hodnotnými cenami, například tablety, bezdrátovými sluchátky nebo poukázkami.
Od konce loňského roku poskytuje krajská příspěvková organizace Trojlístek – centrum pro děti a rodinu Kamenice nad Lipou v Kraji Vysočina úplně novou službu. Jde o sociální rehabilitaci rodin. Maminky nebo i celé rodiny se nastěhují do vybaveného bytu a za podpory sociálních pracovníků se učí, jak zvládat domácnost a péči o děti tak, aby vše fungovalo. Odborníci aktuálně podporují dvě maminky s dětmi a mají za sebou první měsíce zkušeností s touto službou.
Uplynulý víkend se v Jihlavě uskutečnil první ročník Her bez hranic s Domovem Jeřabina Pelhřimov. Akce, jež si kladla za cíl bořit bariéry, se zúčastnili nejen lidé s postižením, ale také veřejnost, čímž byla stanovená meta pokořena.
Rada kraje dnes schválila nová Pravidla pro poskytování prostředků na realizaci motivačních opatření pro žáky středních škol v Kraji Vysočina. Ta nahradí stávající systém motivačních stipendií, která byla při splnění kritérií vyplácena pouze žákům vybraných učebních oborů. „Největší změnou je zacílení podpory na všechny žáky středních škol v Kraji Vysočina bez ohledu obor vzdělávání. Část financí bude také moci využít přímo škola, například na nákup moderních učebních pomůcek nebo uhrazení odborných kurzů. Podpora se nově poskytne na kalendářní rok, podle původních pravidel to bylo na školní rok,“ vysvětluje krajský radní pro oblast školství Jan Břížďala. Podle nových pravidel budou střední školy čerpat podporu od roku 2023, krajský rozpočet počítá s částkou 3,5 miliónu korun.
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti | Mobilní verze Přihlásit se