Cesta: Titulní stránka > e-bezpečnost Kraje Vysočina > Aktuálně z bezpečnosti > Pro laiky


 

Pro laiky

 
 
 
    rssRSS kanál
 
 • Nebezpečné MS Office dokumenty - nový typ útoku (9.11.2017)

  Rádi bychom upozornili na nový způsob, jakým útočníci "propašují" nebezpečný obsah do dokumentů MS Office, který je schopen infikovat počítač nebezpečným ransomware (tzv. šifrovacím virem.

  Podrobnosti jsou uvedeny níže v článku.

   
 • Podvodné e-maily od "falešného vedoucího" jsou stále aktuální (6.11.2017)

  Nedávno jsme upozorňovali na kampaň podvodných e-mailů, ve kterých člen vrcholového vedení společnosti žádal o urgentní provedení platby.

  Rádi bychom upozornili na fakt, že podvodná kampaň stále trvá. Falešné e-maily jsou většinou doručovány osobám, které pracují na pozicích, které mohou mít přístup k bankovním účtům či převodům peněz.

   
 • Používejte platební kartu bezpečně (2.11.2017)

  Na webových stránkách Moneta Money Bank vyšel zajímavý článek, který shrnuje pravidla pro bezpečné (nebo spíše obezřetné) používání platební karty - nejen při platbách na internetu.

  I přes to, že pravidla jsou popisována z pohledu pro zákazníky Moneta Money Bank, určitě jsou platná i pro klienty ostatních bank.

  Odkaz na článek je uveden níže.

   
 • Přibývá podvodných SMS cílených na elektronické bankovnictví (24.10.2017)

  MONETA Money Bank na svých stránkách uporňuje na rostoucí počet podvodných SMS, pomocí nichž se útočníci snaží vylákat přihlašovací údaje k elektronickému bankovnictví.

  Tyto SMS se však týkají i klientů jiných bank, než je výše zmiňovaná.

   
 • Virus pro mobilní telefony (Android) napadá aplikaci Uber (29.9.2017)

  Komerční banka na svém webu varuje uživatele před virem pro chytrý mobilní telefon, který napadá aplikaci Uber a vyžaduje po oběti výkupné.

  Informace o tom, jak útok vypadá a jak se bránit naleznete na webových stránkách Komerční banky (odkaz uveden níže v článku).

   
 • Unikla hesla z e-shopu Mall.cz (28.8.2017)

  Z internetového obchodu Mall.cz unikla databáze s daty o některých uživatelích včetně jejich hesel. Bezpečnostní tým e-shopu se proto rozhodl postiženým uživatelům resetovat hesla - o tom to kroku dotčené uživatele informuje e-mailem.

  Více informací o tom, jak poznat, že se Vás tato situace týká, se dočtete na odkazu uvedeném níže v článku.

  Doporučujeme všem uživatelům, kterých se to týká, aby heslo změnili i v případných ostatních webových službách, kde uniklé heslo použili.
  Hesla byla totiž nějakou dobu volně stažitelná přes službu ulozto.cz.

   
 • Další podvodná kampaň cílená na zákazníky České spořitelny (12.7.2017)

  Česká spořitelna opět na svých webových stránkách upozorňuje na nový typ podvodného e-mailu. Více informací na odkazu uvedeném níže.

   
 • Komerční banka opět upozorňuje na podvodné e-maily (27.6.2017)

  Komerční banka na svých webových stránkách opět upozorňuje na podvodné e-maily. Ty mají za cíl tentokrát infikovat počítač uživatele. Nositelem viru je soubor v příloze, který má koncovku .jar.

  Více informací o tom, jak podvodný e-mail může vypadat naleznete na webových stránkách Komerční banky (odkaz uveden níže).

   
 • Podvodná soutěž využívá logo Seznam.cz (12.6.2017)

  CSIRT.CZ na svých stránkách upozorňuje na podvodnou soutěž, v níž lze údajně vyhrát mobilní telefon iPhone. Více informací na odkazu uvedeném níže.

   
 • Komerční banka upozorňuje na podvodnou kampaň (11.5.2017)

  Komerční banka, a. s. na svých webových stránkách upozorňuje na kampaň podvodných e-mailů. Více informací na odkazu uvedeném níže.

   
 • Moneta money bank uvádí tipy pro bezpečné používání el. bankovnictví (26.4.2017)

  Moneta money bank na svých webových stránkách uvádí 3 tipy na bezpečné používání elektronického bankovnictví.

  Bezpečnostní opatření lze použít obecně pro všechny banky.

  Odkaz uveden níže.

   
 • Česká spořitelna varuje před novým typem podvodného útoku (26.4.2017)

  Objevila se nová podoba podvodného e-mailu, který cílí na zákazníky České spořitelny. Banka o tom informuje na svých webových stránkách.

  Odkaz uveden níže.

   
 • Staronový podvodný e-mail tvářící se jako zpráva z exekutorského úřadu (15.3.2017)

  Opět se objevil útok, pomocí kterého útočník rozesílá podvodné e-maily, které se tváří, že jsou od exekutorského úřadu. V e-mailu je uveden odkaz na podvodné stránky, které jsou věrnou kopií reálných stránek exekutorského úřadu. Na těchto stránkách je uveden odkaz na stažení aplikace "Moje exekuce". Nedojde však ke stažení aplikace, ale k nainstalování tzv. šifrovacího viru, který oběti zašifruje pevný disk a následně žádá výkupné.

  Doporučujeme být obezřetní při zpracovávání e-mailových zpráv s touto tematikou.

  Zdroj: PČR

   
 • Nový trik útočníků s instalací fontů pro prohlížeč Chrome (23.2.2017)

  Útočníci vymysleli nový trik, jak přesvědčit uživatele k instalaci škodlivého software (většinou trojský kůň nebo šifrovací virus /ransomware/).

  Uživatel přistoupí na útočníkem změněnou webovou stránku, na které se špatně zobrazuje písmo. Uživateli se objeví okno s hláškou, že font, který webová stránka používá není v prohlížeči nainstalovaný a nabízí jeho instalaci. Nedojde však k nainstalování fontu ale již zmíněného malware.

  Ukázka, jak taková podovdná hláška může vypadat, je uvedena níže v článku.

  Zdroj: CSIRT.CZ

   
 • Nová vlna podvodných SMS zpráv (15.2.2017)

  Podvodné zprávy vypadají, že jsou odeslány od doručovatele DHL a obsahují odkaz, na kterém by údajně měla být přepravcova aplikace. Na odkazu se ovšem nachází aplikace s malware.

  Doporučujeme neinstalovat aplikace z neznámých zdrojů.

  Dostupné texty podvodných zpráv jsou uvedeny níže v článku, nicméně tyto podoby zpráv se mohou v čase měnit a může se měnit rovněž i údajná společnost, od které zprávy pochází.

  Zdroj: CSIRT.CZ

   
 • Další podvodný e-mail, nyní cílený na zákazníky FIO Banky (13.2.2017)

  Další vlna podvodných e-mailů tentokrát cílí na zákazníky FIO banky.

  Varování naleznete na oficiálních stránkách FIO banky i na stránkách HOAX.cz, kde je phisingový útok pěkně popsán. Oba odkazy naleznete níže v článku.

   
 • Pozor na nový phisingový útok na klienty České spořitelny (8.2.2017)

  Česká spořitelna na svých stránkách (odkaz uveden níže) upozorňuje na novou vlnu podvodných e-mailů, pomocí kterých se útočníci snaží vylákat přihlašovací údaje do el. bankovnictví.

   
 • Alza.cz varuje před podvodnými SMS zprávami (31.1.2017)

  Podobně jako u podvodných zpráv týkající se aplikace České pošty, útočníci lákají na nákup zdarma na Alza.cz prostřednictvím podvodného odkazu na aplikace internetového obchodu. Více info níže v článku.

   
 • Podvodné e-maily cílené na zákazníky ČSOB (30.1.2017)

  ČSOB na svých webových stránkách (odkaz uveden níže) upozorňuje na podvodný e-mail, který se snaží z klientů banky vylákat přihlašovací údaje do elektronického bankovnictví.

  Podoba e-mailu a další podrobnosti jsou uvedeny na webových stránkách ČSOB.

   
 • Podvodné zprávy cílené na zákazníky České pošty (30.1.2017)

  Česká pošta upozorňuje na svých webových stránkách (odkaz uveden níže) na phisingový útok prostřednictvím SMS.

  Tato SMS zpráva obsahuje podvodnou zprávu s odkazem na stažení aplikace "Pošta Online". Kliknutím na odkaz ovšem nedojde ke stažení mobilní aplikace ale viru.

   
 

Zobrazeno je 20 z celkem 86 záznamů na stránce:  

< předchozí stránka  -1- 2 3 4 5  další stránka >
 
 

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Informace vyžadují kontrolu
Počet návštěv: 29783

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek