Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Přípravy na předsednické aktivity na Vysočině jsou v plném proudu

les
Vysočina se připravuje na setkání ředitelů zodpovědných za lesy v zemích EU. Akce zařazená do seznamu aktivit předsednictví ČR v Radě Evropy bude v našem regionu ve dnech 23. - 25. června 2009. Kromě odpovídajícího kongresového zázemí Vysočina zaujala především např. pestrou vlastnickou strukturou lesů nebo soustředěním největších dřevozpracujících firem.
 

 
 

Zhruba osm desítek účastníků z celé Evropy dorazí na Vysočinu 23. června a stráví zde tři pracovní dny. "Předběžný program v prvním dni počítá s odborným jednáním v Jihlavě, druhý den se účastníci setkání přesunou také do terénu v blízkosti  lesního hradu Roštejn, třetí den je v programu vyhrazen exkurzím na lesní majetky různých vlastníků - lesní majetky rodiny Kinských v okolí Žďáru nad Sázavou, návštěva LDO Přibyslav a STORY ENSO Ždírec nad Doubravou," uvedla Kateřina Nedvědová z krajského úřadu.

 

Zastřešující ministerstvo zemědělství i spoluorganizátor setkání kraj Vysočina důsledně dbají na tom, aby veškerý servis účastníkům poskytovaly regionální společnosti a podnikatelé. Dopravu z Prahy, kde jednání 22. června začíná, na Vysočinu zajistí místní dopravce, účastníci budou ubytováni po celou dobu v Jihlavě, kde budou také probíhat zásadní pracovní jednání. S organizací programu budou pomáhat i studenti krajem zřizovaných středních škol - Hotelové školy Třebíč a Střední umělecko-průmyslové školy Jihlava. "Studenti už nyní prochází intenzivním školením a průpravou, tak aby mohli zastoupit funkce zkušených průvodců v anglickém či francouzském jazyce a jejich pomoc využijeme i při stravovacích procesech," doplnila Kateřina Nedvědová.

 

U příležitosti setkání ředitelů lesů, ale nejen proto, vydá kraj Vysočina dvojjazyčně také novou publikaci o funkcích a zajímavostech lesů našeho regionu. Z prostředků získaných z Regionálního operačního programu tak vzniká populárně zpracovaný materiál, který přivítají nejen lesní hospodáři, lesní pedagogové, školy, neziskové organizace, ale i turisté a návštěvníci kraje Vysočina. "Na 24 stránkách v sedmi kapitolách pracují autoři nejen se srozumitelným textem, ale především s velice zdařilými fotografiemi. Brožura bude doplněna o zajímavosti, které se v případě lesů váží k Vysočině. Cílem nové tiskoviny je překvapit, poučit a především poukázat na důležitost lesů a jejich ochrany," uvedla Jitka Svatošová z týmu realizátorů nové brožury.

 

Ukázka textu publikace:

 

V průběhu roku se činnosti v lese různě střídají. V zimním období se provádí především mýtní úmyslné těžby, sběr semen jehličnatých dřevin a připravují se paseky pro jarní zalesnění. V předjaří se zpracovává nahodilá těžba ze zimního období, aby se zabránilo šíření hmyzích škůdců. Jaro je obdobím výsadby nového lesa a prací v lesních školkách. V létě mají vlastníci lesa nejvíce práce při ochraně lesa před hmyzími škůdci, ochranou mladých porostů a provádí se výchovné těžby v mladých porostech. Na podzim se provádí ochrana kultur před zvěří, dokončují se výchovné těžby a vyznačují se mýtní těžby.

 

V kraji Vysočina zaujímají lesy 30,4 % z rozlohy. Pokud jde o podíl na roční plánované těžbě dřeva v republice, pak Vysočina figuruje mezi první trojicí za Jihočeským a Plzeňským krajem.

 Víte, že…?

Podle údajů z Národního lesnického programu se roční umístěná těžba dřeva v kraji Vysočina dlouhodobě pohybuje v rozmezí 1,0 – 1,3 milionu m3.

 Dřevo představuje na Vysočině vedle zemědělství historicky důležitý zdroj obživy. S ohledem na venkovský charakter regionu měl a má dřevozpracující průmysl na Vysočině svou tradici a patří k vyhledávaným oborům. V roce 2008 pracovalo v kraji se dřevem a okolo dřeva více než 4,5 tisíce lidí.

 Víte, že…?

Mezi největší zaměstnavatele dřevozpracujícího průmyslu v kraji Vysočina patří Dřevozpracující družstvo (Lukavec), SAPELI, a.s. (Polná), Kronospan CR, spol. s r. o. (Jihlava) a největší pila v ČR Stora Enso Timber Ždírec s. r. o. (Ždírec nad Doubravou).

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Přípravy na předsednické aktivity na Vysočině jsou v plném proudu
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 13.4.2009 / 13.4.2009

Počet návštěv: 7573
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek