Cesta: Titulní stránka > e-bezpečnost Kraje Vysočina > Aktuality


 

Připomínka 600. Výročí upálení Mistra Jana Husa

Rada Kraje Vysočina vyhoví žádosti městyse Batelov a poskytne finanční dar na pořízení pamětní desky kazateli a spisovateli Petru z Mladoňovic. Průvodce Mistra Jana Husa na jeho cestě na kostnický koncil po vypovězení z Prahy působil v letech 1427 až 1438 na batelovské faře. Deska bude odhalena v průčelí vstupu na faru k 600. výročí upálení Mistra Jana Husa v den batelovské poutě 27. června. „Na její pořízení přispěje Kraj Vysočina více než 38 tisíci korunami. Jde o jednu z aktivit kterými si na Vysočině připomeneme 600. výročí Husova upálení," uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 

 
 

Desku v hodnotě 155 tisíc korun vytvoří umělecký kovář David Habermann, třetí z generace kovářů žijících na samotě právě blízko Batelova. „Bude doplněna iluminací z Martinické bible, citací originálního rukopisu Petra z Mladoňovic, jeho stručným životopisem a popisem vazby k Batelovu psaným novogotickým písmem,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.


Rodák z Vysočiny Petr z Mladoňovic  podporoval a obhajoval Husovo učení. V roce 1414 Husa doprovázel na koncil do Kostnice. Po návratu do Prahy se stal rektorem Karlovy univerzity. Zanechal po sobě rozsáhlé dokumentární dílo, díky kterému se zachovalo mnoho kostnických listů Mistra Jana Husa a spolehlivé a podrobné zprávy o kostnickém procesu. Pamětní deska podle hejtmana Jiřího Běhounka připomene životní příběh této významné historické postavy a upozorní na jeho propojení s Batelovem a Vysočinou. Další stopy husitských časů jsou  na Vysočině dokumentovány ještě v Mladoňovicích, kde je umístěna v roce 1990 pamětní deska a také na Lipnici, kde byl na začátku 15. století podepsán Stížný list, který zaslala nižší i vyšší šlechta na protest proti upálení Mistra Jana Husa na koncil do Kostnice.

 

600. výročí upálení Mistra Jana Husa v Kostnici  bude také tématem pro aktivity muzeí Kraje Vysočina. Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod připravuje výstavu k výročí 600 let od vydání  Stížného listu, který zaslala nižší i vyšší šlechta na protest proti upálení Mistra Jana Husa na koncil do Kostnice. Množství šlechticů, kteří tento list podepsali, pochází z Kraje Vysočina a i následné události - husitská revoluce, náš kraj výrazně poznamenala. Výstava věnující se této významné události českých dějin bude nejprve na Hradě Lipnice nad Sázavou, a od 25. září do 6. prosince 2015  bude v rozšířené podobě k vidění v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod včetně faksimile Stížného listu, kterou poskytne Národní archiv v Praze (originál je již pouze jeden a je ve skotském Edinburghu).

 

Putovní výstava „Jan Hus roku 1415 a 600 let poté“ - Muzeum Vysočiny Jihlava, 30. dubna  -   4. června 2015

U příležitosti 600. výročí smrti Mistra Jana Husa je cílem výstavy vyzvednout osobnost tohoto učence, učitele Karlovy univerzity a reformátora církve. Realizátorem projektu je Husitské muzeum v Táboře, Muzeum Vysočina Jihlava spolupracuje s muzeem v Kostnici. Výstava (menšího rozsahu, převážně plošné materiály) pojednává o historickém pozadí, životě a díle Jana Husa.

 

Pravdy každému přejte... - Kostel Povýšení sv. Kříže, Jihlava, 24. června 2015

Sborový koncert inspirovaný postavou Jana Husa, čtení citátů z jeho díla

Alfréd Strejček – umělecký přednes,

Pěvecké sdružení Campanula, Pavel Jirák - sbormistr

 

  • Ladislav Seidl, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: seidl.l@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 25.3.2015 / 25.3.2015

Počet návštěv: 3437
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek