Další informace

 
 

Doporučujeme

Naše bannery a ikonky pro vaše stránky:
  • Odkaz na zřizovatele
  • Fond Vysočiny
 
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro příspěvkové organizace


 

Přes sto let starou divadelní oponu z Lipnice nad Sázavou převzal kastelán hradu Marek Hanzlík

Opona
Kastelán státního hradu Lipnice nad Sázavou Marek Hanzlík dnes přijel do Havlíčkova Brodu, aby si v prostorách Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod za asistence radní Kraje Vysočina Marie Kružíkové převzal a následně odvezl unikátní divadelní oponu. Ta sloužila ochotnickému divadelnímu spolku v Lipnici nad Sázavou a zachycuje pohled na obec a hrad po požáru v roce 1869. „Po potřebném zásahu restauratérů bude k vidění přímo na hradě, v prvním patře Thunovského paláce, kde bude mít se svou šířkou 460 centimetrů a výškou 280 centimetrů náležitý prostor,“ uvedl kastelán státního hradu Lipnice Marek Hanzlík.
 

 
 

Oponu Národnímu památkovému ústavu daroval Kraj Vysočina poté, co se v depozitáři Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvkové organizace kraje, významný divadelní odkaz znovu objevil. „Restaurátorské práce jsou nejen finančně velmi náročné a vzhledem k velikosti opony by bylo komplikované najít prostor, kam zrenovovanou oponu umístit. Proto jsme velmi rádi, že jsme se dohodli s Národním památkovým ústavem, který prostřednictvím kastelána Marka Hanzlíka oponu převzal, v následujících měsících ji nechá zrestaurovat a vrátí ji domů, kde si ji budou moci ročně prohlédnout tisíce návštěvníků hradu,“ pochvalovala si krajská radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.


Lipnická opona původně sloužila v městském divadle v hostinci U Kotků. Později se dostala do hradního depozitáře, odkud byla v roce 1977 převedena do vlastivědného muzea, dnešního Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod. „Dlouhou dobu byla v depozitáři, i vzhledem ke svým rozměrům, a světlo světa spatřila až letos na jaře u příležitosti výstavy na počest výročí havlíčkobrodského ochotnického divadla,“ doplnil kastelán Marek Hanzlík.


Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod vlastní ještě jednu divadelní oponu, která patřila ochotníkům z tehdejšího Německého dnes Havlíčkova Brodu. Obě opony byly zdokumentovány při příležitosti 180. výročí založení divadla v Německém Brodě.


 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Přes sto let starou divadelní oponu z Lipnice nad Sázavou převzal kastelán hradu Marek Hanzlík
 

Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 17.10.2016 / 17.10.2016

Počet návštěv: 3256
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek