Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21


 

Premiér podporuje finance pro sociální služby

Ilustrační foto
Plánované zasedání Komise Rady Asociace krajů České republiky pro sociální záležitosti v Litomyšli posoudí otázku rozpočtu České republiky na rok 2010, a to právě v oblasti financování sociálních služeb. Po dlouhých diskuzích s poslanci a senátory došli jednotliví radní a náměstci hejtmanů pro sociální oblast k závěru, že do budoucna je třeba nastavit systémové nástroje finanční podpory sociálních služeb tak, aby se do nich více promítal příspěvek na péči a stát vycházel z jednotlivých potřeb krajů. Ty jsou zapracovány do Střednědobých plánů rozvoje sociálních služeb.
 

 
 

Pozitivní obrat k lepšímu přineslo i jednání hejtmanů krajů s premiérem Janem Fischerem, jehož předmětem bylo i navýšení rozpočtu na financování sociálních služeb o další tři až čtyři miliardy. Pokud bude tento krok podpořen, tak sociální služby najdou v rozpočtu tížených 6,8 – 7 miliardy korun na provoz v roce 2010. O této změně, která by neměla zvýšit již dohodnutý deficit rozpočtu, rozhodne sněmovna v listopadu. Předseda vlády Fischer po jednání potvrdil, že vláda záměr krajů, v oblasti prostředků na financování sociálních služeb, plně podporuje.

 

„Přišli jsme s tím, že je alarmující situace v návrhu financování sociálních služeb na rok 2010. S tímto závěrem se přítomní členové vlády ztotožnili,“ prohlásil předseda Rady AKČR Michal Hašek. Vláda se nebude bránit podpoře relokace financi na sociální péči, aby tato oblast byla v roce 2010 posílena. „Pokud by nebyla naplněna finanční úroveň rozpočtu v oblasti sociální péče na 6,8 – 7 miliard korun, hrozilo by, že se nám v kraji nepodaří některé služby zcela udržet plně v chodu. Nejnáročnější a také nejohroženější jsou lůžková zařízení. Domnívám se, že senioři a lidé s postižením by neměli trpět tím, že vláda se nedovede sjednotit v názoru na své priority,“ řekl krajský radní pro sociální oblast Petr Krčál.

 

Rozpočet kraje Vysočina je na rok 2010 postaven tak, aby zabezpečoval plné vykrytí rozpočtu jednotlivých sociálních služeb v kraji. Jako posilu bude moci kraj využít i finanční prostředky z evropských strukturálních fondů. Ty mu pomohou po dobu čtyř let programově financovat oblast, která je spojena se sociálním vyloučením. Projekt ve výši přes 290 milionů počítá, že napříště nebudou nízkoprahová centra, azylové domy a řada dalších odborných sociálních služeb trpět nedostatkem finančních prostředků a tím nabízet mnohdy i méně kvalitní služby pro své klienty.

 

  • Petr Krčál, člen Rady kraje Vysočina
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 26.10.2009 / 26.10.2009

Počet návštěv: 25595
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek