Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Představení technických a industriálních památek Vysočiny na Veletrhu muzeí v Třebíči

Představení technických a industriálních památek Vysočiny na Veletrhu muzeí v Třebíči
Inspirativní prostory bývalé fabriky Tomáše Bati v třebíčské Borovině byly důstojným a především stylovým dějištěm sedmnáctého ročníku tradičního Veletrhu muzeí České republiky, které uspořádalo krajské Muzeum Vysočiny Třebíč. „Technické a industriální památky mají své kouzlo a obrovskou vypovídací hodnotu pro budoucí generace. Shromáždit a prodiskutovat zkušeností odborných institucí věnujících se péči o ně považuji za velice přínosnou badatelskou práci vedoucí k nalezení cest k jejich záchraně,“ uvedl Tomáš Škaryd, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury a cestovního ruchu.
 

 
 

Mnoho technických památek, staveb, zařízení nebo technických řešení už nevyužívaných, zajímavých svým provedením, umístěním, zachovalostí a slohem je v péči specializovaných muzeí, ale i jiných subjektů. Některé technické památky včetně industriálních na péči a využití teprve čekají. „Velkou předností technických památek je skutečnost, že netvoří statickou kulisu, ale žijí tím, co lidé vymýšleli, aby bylo dosaženo pokroku, a nyní k nám promlouvají osobitým kouzlem, ale ne samy o sobě, musí se jim někdo věnovat,“ zdůvodnil Jaroslav Martínek, ředitel Muzea Vysočiny Třebíč výběr tématu letošního veletrhu s názvem MUZEA – technické a industriální památky.

 

Ne náhodou se odborníci setkali v areálu bývalé továrny na boty BOPO Třebíč - Borovina, která díky porozumění majitelů a města chytá druhý dech. Snahou majitelů je zachovat industriální vzhled objektů, které pocházejí z přelomu 19. a 20. století, mnohé drží originální vzhled baťových závodů. Dnes se velice citlivě mění v plnohodnotnou městskou čtvrť – bezpečnou, hravou a ctící duch minulosti.

Účastníci letošního ročníku Veletrhu muzeí mohli na Vysočině navštívit další technické zajímavosti: obnovený historický pivovar v Dalešicích, technickou památku – cihelnu v Čechtíně a kulturní památku Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou.

 

 

 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 25.5.2012 / 25.5.2012

Počet návštěv: 16130
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek