Cesta: Titulní stránka > Ředitel Krajského úřadu > Aktuální téma


 

Před Gymnázium Jihlava se vrátila socha prvního československého prezidenta

Po více než padesáti letech se v Jihlavě vrátila na své místo socha prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Replika původní sochy získala své místo na prostranství proti gymnáziu při ulici pojmenované po jeho synovi Janu Masarykovi.
 

 
 

Spolku pro navrácení sochy TGM do Jihlavy se po několikaletém úsilí a díky veřejné sbírce podařilo nechat vytvořit kopii původní sochy prezidenta prvního čs. státu T. G. Masaryka. Socha byla slavnostně odhalena symbolicky 28. října v parku Jana Masaryka v Jihlavě.

 

Před třemi lety poprvé zazněla myšlenka vrátit kopii sochy prvního československého prezidenta na místo před gymnázium v ulici Jana Masaryka. Původní socha Tomáše Garrigue Masaryka, kterou vytvořil akademický sochař Jaroslav Šlezinger, stála před gymnáziem od roku 1948, vydržela tam jen třináct let.

 

Dva roky se na realizaci záměru vrátit sochu do krajského města intenzivně pracovalo. Za tu dobu se na práci na soše vystřídali tři sochaři. První sochař Roman Richtermoc zemřel krátce poté, co oslavil šedesáté narozeniny a práci na soše  přebral jeho syn Dominik. Ani on sochu nemohl dokončit, protože měl autonehodu, která mu v tom zabránila. Sochařské práce v posledních dvou měsících dokončil ostroměřický umělec Robert Musil.

 

„Tomáš Garrigue Masaryk byl vlastencem, ale zároveň Evropanem, odmítal nacionalismus a šovinismus, byl myslitelem, filozofem, politikem, bojovníkem proti dogmatům. Byl skromným člověkem, který vnímal potřeby státu, ale výrazně i sociální situaci méně majetných vrstev. Tomáš Garrigue Masaryk byl opravdovým demokratem. Po jeho smrti přijal parlament Československé republiky prostý, nicméně velmi výstižný zákon: „Tomáš Garrigue Masaryk se zasloužil o stát“. Dnes bych rád vyslovil jinou aktuální pravdu: „Občané Jihlavy se zasloužili o odkaz Tomáše Garrigua Masaryka“, řekl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

  • Ivana Šteklová, odbor sekretariátu hejtmana
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Před Gymnázium Jihlava se vrátila socha prvního československého prezidenta
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 31.10.2011 / 31.10.2011

Počet návštěv: 18359
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek