Cesta: Titulní stránka > Vysočina bezpečný region


 

Pracovníci škol by měli vědět, jak se zachovat při možném útoku agresora

Seminář pro pracovníky škol v sídle Kraje Vysočina
Jak se zachovat při útoku agresora nebo jak snížit riziko ohrožení žáků, učitelů i ostatních zaměstnanců školy při mimořádně nebezpečných situacích v prostorách školy? Odpovědi na tyto otázky a další praktické informace si dnes ředitelé krajských středních škol i zástupci vedení základních škol z Kraje Vysočina odvezou z praktického semináře Mimořádné situace ve školských zařízeních, který se koná v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě.
 

 
 

„V souvislosti s tvorbou celorepublikové koncepce ochrany tzv. měkkých cílů, které představují nestřežená místa, kde se se pohybuje hodně osob, jako například obchodní centra, sportoviště nebo také školy, jsme vyhodnotili, že právě školská zařízení jsou výrazně zranitelná. Proto jsme ředitelům škol nabídli takto zaměřený seminář s odborníky z praxe a velmi rádi přispějeme ke zvýšení bezpečnosti v našich středních, ale i v základních školách po celé Vysočině,“ přiblížila krajská radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová, která dopolední seminář zahájila.


Program semináře se mimo jiné zaměří na nácviky činností s názvem AMOK - cvičení složek IZS Kraje Vysočina při zásahu proti aktivnímu střelci. O své zkušenosti se podělí ředitel územního odboru Policie České republiky Žďár nad Sázavou Bohumil Šlapák, který velel při zásahu ve žďárské střední škole, kde v říjnu roku 2014 útočila psychicky nemocná mladá žena, která má na svědomí smrt tehdy šestnáctiletého studenta. Právě plukovník Bohumil Šlapák realizoval v roce 2015 první cvičení AMOK v Kraji Vysočina, konkrétně na střední škole ve Velkém Meziříčí. O rok později se cvičení AMOK odehrálo v Pelhřimově v objektu krajské Střední průmyslové školy a středního odborného učiliště a letos je AMOK naplánovaný na březen a složky IZS Kraje Vysočina budou cvičit v prostorách Střední průmyslové školy Třebíč.


Na dnešním semináři vystoupí Jan Pokorný z Krajského ředitelství PČR Kraje Vysočina, který na příkladech Anderse Breivika (pachatel teroristického útoku v Norsku, při kterém v červenci 2011 zahynulo 77 lidí) nebo Olgy Hepnarové (v roce 1973 úmyslně najela nákladním autem na tramvajovou zastávku v Praze a usmrtila osm lidí) přiblíží psychologické aspekty útoku aktivního útočníka. Své znalosti předá i bývalý policista a současný manažer pro školení bezpečnosti na školách Eduard Krainer. Ten rozebere druhy mimořádných situací, které se mohou v souvislosti s provozem školských zařízení vyskytnout, od živelných pohrom, přes havárie, po bombové výhružky až po výskyt agresivní osoby, a přidá adekvátní způsoby řešení těchto situací. 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 15.2.2017 / 15.2.2017

Počet návštěv: 6656
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies