Cesta: Titulní stránka > Informační technologie


 

Pouliční knihovna znovu našla místo na nádvoří zámku v Třebíči

Pouliční knihobudka
Nádvoří třebíčského zámku opět oživuje pouliční knihovna, neboli knihobudka. Na vybrané místo ji nainstalovalo Muzeum Vysočiny Třebíč při příležitosti zahájení 21. ročníku veletrhu muzeí ČR koncem května. V minulosti už byla na nádvoří podobná knihovna zapůjčena a novinka se setkala s velkým zájmem, proto tady knihobudka zůstane už natrvalo. „Podobné aktivity velmi vítám. V dnešní uspěchané době je jakákoliv podpora četby příznivým krokem a knihobudka na nádvoří zámku může ještě více zpříjemnit čas turistů strávený ve městě plném obdivuhodných památek,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.
 

 
 

Jedná se o typ bezplatné veřejné knihovny, kde si lidé mohou vzít, půjčit nebo volně vyměnit přečtené a „nepotřebné“ knihy. Knihovnička je umístěna v klidné odpočinkové zóně vybavené lavičkami v těsném sousedství zámeckého parku, tedy v prostoru, který je pro četbu a setkávání nejen nad knížkou ideální. Pouliční muzejní knihovna je otevřena 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, přístupná komukoli a kdykoli, bez poplatků nebo registrace, bez omezení výpůjční lhůtou.


Muzejní knihobudka od výrobce Revyko je prosklená skříň z nerezového plechu, v níž uložené knihy neutrpí nepřízní počasí, může být proto používána celoročně. První knihy zajistilo muzeum z vlastních zdrojů, o další obsah se už postarají čtenáři sami. Každý může do knihovny přispět knížkami, které mu doma přebývají.


„Už loňské dočasné umístění uliční knihovny na nádvoří zámku přijala třebíčská veřejnost s mimořádným zájmem,“ konstatoval ředitel Muzea Vysočiny Třebíč Jaroslav Martínek. „Když jsme na podzim zapůjčenou knihovnu vrátili zpět, dostalo se nám řady dotazů od místních, ve kterých jednomyslně zněly žádosti o její navrácení. Po takto pozitivní zkušenosti se nám knihovní vitrínu podařilo do stejného prostoru letos vrátit, a to již natrvalo. Věřím proto, že tato ve světě běžná a oblíbená služba si v Třebíči opět najde své příznivce,“ uzavřel ředitel Jaroslav Martínek.


Venkovní knihovna prověří všeobecný respekt k veřejnému prostoru a kulturním hodnotám, které knihy, byť opotřebované používáním, představují.


Pouliční knihobudka

  • Tisková zpráva převzata od Muzea Vysočiny Třebíč, příspěvkové organizace Kraje Vysočina

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Pouliční knihovna znovu našla místo na nádvoří zámku v Třebíči
 

Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 10.6.2016 / 10.6.2016

Počet návštěv: 2418
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek