Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21


 

Polní den: Jsou brambory ohroženou tradiční plodinou?

Brambory
Každoročně se na různých místech Kraje Vysočina konají setkání zemědělců pod názvem Polní den. To zatím poslední v Křelovicích pořádané 22. června společností SENAGRO Senožaty bylo věnováno pěstitelům brambor. „Šest desítek hostů společně otevřelo téma ekonomicky udržitelného hospodářství, ekologie, zvyšování jakosti, ale především téma vymezování ochranného pásma kolem vodního díla Švihov a omezení, která z něj pro tradiční pěstitele a šlechtitele brambor vyplývala, resp. mohou v budoucnu vyplývat,“ informoval Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství.
 

 
 

„Pěstování a ochrana brambor je v části pelhřimovského a havlíčkobrodského okresu hlavní zemědělskou činností. Brambory z této části Vysočiny jsou k dostání ve vysoké kvalitě ve většině prodejních řetězců. Zemědělská družstva jsou na venkově hlavním zaměstnavatelem a pro malé obce představují mnohdy jediného partnera v udržení společenského i sociálního klima ve spádové oblasti,“ říká Martin Hyský.

 

Pokud jde o téma stanovení podmínek pěstování tradičních plodit v ochranném pásmu vodního díla Švihov jsou zemědělci z Vysočiny společně s Krajem Vysočina připraveni diskutovat nad  přijatelnou kompenzací ekonomické újmy tohoto omezení. V současné době se zemědělské podniky ze Senožat, Pacova a Želiva spojily a spolupracují na tzv. polním pokusu, který modeluje situaci přísného ochranného pásma a pro porovnání také situaci standardního pěstování. Na dvou souběžných polích tak rostou plodiny v rozdílných podmínkách – pro průmyslové využití, pro sazbu a pro konzumaci. Na reálném příkladu tak družstva chtějí společně demonstrovat, jaký dopad mohou mít reálně navrhovaná omezení na výnos produkce, na její cenu a ve výsledku na objem dodávek na domácí trh.

 

Kraj Vysočina chápe zemědělství jako klíčové odvětví regionálního hospodářství mající globálně obrovský význam pro nezávislost České republiky v pěstování základních potravin. „Uvědomujeme si, že nejen regionální zemědělství čeká v následujících letech generační odměna, lidé v něm chybí, školy bojují o každého studenta. Kraj Vysočina k propagaci zemědělství v regionu přispívá například vyhlášením Roku zemědělství a odborného vzdělávání, pořádáním školních dnů ve vybraných družstvech, nově motivujeme děti k poznávání tradičních oborů také novou zemědělskou soutěží,“ připomíná Martin Hyský.

 

Polní den KřelovicePolní den KřelovicePolní den Křelovice

  • Jitka Merunková, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 22.6.2017 / 22.6.2017

Počet návštěv: 2302
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek