Cesta: Titulní stránka > Roman Fabeš - náměstek hejtmana Kraje Vysočina > Tiskové zprávy


 

Podzimní Sbírka potravin – v těžké době Češi drží při sobě

Podzimní Sbírka potravin – v těžké době Češi drží při sobě
Výsledky podzimní sbírky potravin z druhé poloviny listopadu ukázaly, že i v těžkých dobách Češi drží při sobě. V podzimním kole celorepublikové Sbírky potravin se v rekordním počtu 1 318 prodejen podařilo vybrat 357 tun potravin, z nichž lze připravit až 714 000 porcí jídla. Zákazníci rovněž přispěli 53 tunami základní drogerie a hygienických potřeb, které potravinové banky lidem v nouzi také poskytují. Jde o druhý nejlepší výsledek v historii sbírky. Na Vysočině proběhla sbírka potravin ve 22 prodejnách napříč celým krajem a zapojilo se cca 171 dobrovolníků a vybralo 19 093 kg potravin a drogerie.
 

 
 

Sbírky potravin se účastnili také zástupci Kraje Vysočiny. Náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Lukáš Vlček osobně dovezl do Potravinové banky Vysočina v Ledči nad Sázavou nákup a obrací se na občany s výzvou: „Obracím se na všechny, komu není lhostejné plýtvání potravinami a zároveň tíživá situace některých našich spoluobčanů, aby se alespoň malým nákupem potravin či drogerie nebo třeba formou dobrovolnictví podíleli na aktivitách souvisejících se sbírkou potravin. Zároveň děkuji za Kraj Vysočina všem dárcům, jimž není lhostejný osud lidí ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením.“

 

 Sbírka potravin je jednou z největších nefinančních charitativních akcí v České republice a jsou do ní po celé zemi zapojeny tisíce lidí z řad dobrovolníků, zaměstnanců prodejen a neziskových organizací. Darované zboží se nyní převeze do skladů potravinových bank, odkud se následně bude distribuovat přes jednotlivé charitativní organizace všem potřebným. Jejich cesta je tak krátká a na místo určení se dostanou ve chvíli, kdy jsou potřeba. Do Sbírky potravin se zapojily i on-line obchody Košík.cz, Rohlík.cz a iTesco, kde mohli zákazníci darovat potraviny a drogerii z pohodlí svého domova až do konce listopadu. Preferované jsou vždycky především konzervy, dětské výživy, instantní polévky, trvanlivé mléko, olej, rýže a luštěniny, těstoviny a základní i dětská drogerie.

 

  Pokud někdo neměl možnost se zúčastnit potravinové sbírky a chtěl by pomoci lidem v nouzi, je možné přímo oslovit zástupce Potravinové banky Vysočina v Ledči nad Sázavou nebo jejich partnery, kteří každý týden sváží zboží z obchodních řetězců a od jednotlivých dárců. Uvítáme také, pokud se kromě obchodních řetězců zapojí i místní zemědělci, výrobci, producenti nebo prodejci potravin. U zboží darovaného potravinové bance lze uplatnit určitou úlevu – ve stanovených případech pro výpočet DPH vycházet ze základu daně, který je v minimální hodnotě i blížící se nule. Jedná se o případy, kdy jde o zboží s končícím datem spotřeby či trvanlivosti nebo o zboží jinak nevyhovující pro běžný prodej (například s poškozeným obalem), avšak stále upotřebitelné. Dárce může obdržet od potravinové banky potvrzení o darování potravin, ze kterého bude patrný předmět a rozsah daru.

Pomozte nám omezit plýtvání potravinami a zároveň podpořte vzájemnou solidaritu! 


Potravinová banka Vysočina, z. s.


Foto: Náměstek hejtmana Lukáš Vlček v Potravinové bance Vysočina v Ledči nad Sázavou

potraviny

potraviny

potraviny

 

  • Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 30.11.2021 / 30.11.2021

Počet návštěv: 820
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies