Cesta: Titulní stránka > e-bezpečnost Kraje Vysočina > Aktuality


 

Podvodné e-maily

podvodne e-maily
Spam, sociální inženýrství, phishing – všechny tyto praktiky by mohly mít společného jmenovatele, a tím jsou právě podvodné e-maily. Ty jsou velmi častým prostředkem útočníků, jak nám – uživatelům – uškodit.
 

 
 
Škodí nám například tím, že se z nás snaží vylákat přihlašovací údaje do bankovnictví, zavirovat nám počítač nebo telefon, nebo nám prodat neexistující zboží. 

Jak se můžeme těmto útokům bránit? V první řadě je nutné při vyřizování e-mailu zpomalit, zamyslet se a zodpovědět níže uvedené otázky, které nastiňují základní znaky méně pokročilých podvodných e-mailů. 
    
  • Z jaké adresy mi e-mail přišel? Působí ta adresa důvěryhodně? Pokud adresa odesílatele vypadá podezřele, zkuste si ověřit původ e-mailu (třeba tak, že zatelefonujete domnělému odesílateli). 
  • Kam ve skutečnosti vede ten odkaz? Před tím, než kliknete na odkaz, najeďte na něj nejprve kurzorem myši. U kurzoru se vám objeví „bublina“, ve které bude napsáno, kam odkaz ve skutečnosti vede. Vypadá důvěryhodně? Je na české doméně .cz? Nebo to je „rozsypaný čaj“? 
  • Jaký typ souboru je v příloze? Očekáváme přílohu? Není to podezřelé? Pozor! Dnes i MS Office dokument (.docx, .xlsx) může obsahovat tzv. makra s virem. 
  • Je text e-mailu česky (gramatika, slovosled, oslovení, atp.) správně? 
  • Jedná se o legitimní požadavek? Například, proč by měla po mně moje banka chtít jméno a heslo? Opravdu očekávám fakturu? Opravdu očekávám balíček?

Kybernetický svět není černobílý, a proto buďme obezřetní. Více informací o problematice podvodných e-mailů naleznete na webu www.KPBI.cz.


 
 
Zodpovídá: Bc. Lucie Časarová
Vytvořeno / změněno: 25.6.2021 / 25.6.2021
Informace vyžadují kontrolu

Počet návštěv: 780
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies